Bejelentkezés





További lehetőségek

Windows 10 egy év után - Így ugorj neki az 1809-nek

DeepComp ekkor 2018-06-13 13:41:25

Bevezetés

Aktualizálva: 2018-11-13 -
Windows 10 1809
(17763.134)

Az itt leírtak visszamenőleg is érvényesek (kivéve az új feature-ök)

November 13-án elérhetővé vált a legújabb Windows 10 kiadás, az 1809-es.

A frissítéssel egybekötve következzen egy aktualizált cikk arról, hogy én miként használom a rendszert. Az útmutató teljesen szubjektív, azt mutatom be leginkább, hogy számomra hogy a leghasználhatóbb a Windows 10 64 bites Pro kiadása.

Fontos, hogy mielőtt belevágsz élesben, legalább egyszer figyelmesen olvasd át az itt leírtakat!

Nagyon szerettem a Windows 7-et, így eleinte itt is az volt a cél, hogy minél Windows7-esebb legyen a rendszer. Azonban vannak dolgok, amik némi megszokással teljesen vállalhatóak, csak hát ugye újdonság, változás.

Így tehát lesz ami sokaknak nem fog tetszeni. Igyekszem részletezni hogy mit és miért úgy csinálok ahogyan, illetve ahol lehetséges, alternatívákat is fogok mutatni.

A telepítés menete


beszerzés


A telepítő ISO ugyanúgy beszerezhető mint Windows7-nél. Ha nem Windows 7 vagy újabb rendszerrel látogatjuk meg az alábbi oldalt, akkor tölthetünk ISO-t, támogatott oprendszerrel egy klassz kis programot kapunk ami le tudja szedni az ISO képfájl(oka)t, és pendrive-ot is képes nekünk készíteni.
A Windows 10 letöltése
Azt érdemes még tudni, hogy a Media Creation Tool (továbbiakban csak MCT) programmal szedett ISO kisebb, mert ESD tömörítést használ. Ennek hátránya, hogy telepítőt bizgerálni képes programokkal körülményesebb módosítani, ha tehát mókolt ISO-t szeretnénk készíteni, akkor nem ESD tömörítésű telepítő kell. Ez nem támogatott böngészővel szedhető. Firefox-nál az user agentet kell átírni, ehhez alább egy remek leírás:
katt
A trükk annyi, hogy amikor megadjuk a general.useragent.override értékét akkor ne a cikkben mutatottat vigyük be, hanem valami olyasmit hogy Linux, vagy csak browser, tehát semmiképp ne Windows-osat.

Ha ISO kell, van még egy remek oldal, amivel közvetlen a Microsoft-tól szerezhetőek be az ISO-k, mindenféle trükközés nélkül:
TechBench by WZT

Beszerzés után Rufus-szal, vagy diskparttal alkalmassátett drive-ra az iSO is tökéletesen írható.

Ha az alaplap UEFI-jában van beégetett kulcs adott kiadásra (pl. Home), de van saját Pro kulcs, akkor vagy a telepítés végén alkalmazható, vagy az alábbi leírás alapján meg kell mondani a telepítőnek hogy hagyja figyelmen kívül a beégetett kulcsot. Alap helyzetben ugyanis ha bele van égetve egy kulcs a gépünkbe, akkor a telepítő nem kéri be, és nem ad lehetőséget kiadás választására. Jellemzően előre telepített rendszerrel szállított gépek sajátos tulajdonsága.
A leírás
itt
érhető el

telepítés


Az operációsrendszer képes UEFI-ben települni, mindenképp így csináljuk! Tehát a BIOS-ban vagy UEFI-ben boot mode UEFI, fast boot disabled és én a secure bootot is ki szoktam nyomni a telepítés idejére.

A telepítésnél bátrabbak használhatják a magyar szöveget eleinte angolul olvasó narratort, a CTRL+WIN+enter indítja a programot. Kevésbé bátraknak pedig barátjuk a Winpe, ehhez itt egy leírás:
Windows telepítése vakon
Itt annyi a kiegészítés, hogy újraindulás után is narrátorral folytassuk, az NVDA pláne a hordozható nagyon nem szereti a Windows 10 modern kezdeti lépések képernyőjét. Mellesleg pedig itt már a narrátor magyar, Szabolcs kissé alacsony bitrátájú hangja duruzsolja az instrukciókat.

A kezdeti beállításoknál felmerül pár kérdés. A régiót, billentyűzetet ne piszkáljuk el a nyilakkal, mert elég nehéz visszanavigálni.
Kér még internetet, ha kézben tartanánk a gyeplőt,ne adjuk meg neki, mert van amit érdemes letiltani mielőtt netre szabadul.
Ha van net, akkor is helyi fiókot használjunk, ha ragaszkodunk hozzá később csatolható a szoftveróriás felhőjéhez a gép, de itt semmiképp ne tegyük meg, mert akkor a profilunk is kap egy hülye nevet (C:\users\ formában). Egyetlen eset képez kivételt, ha a licenszünk fiókhoz rendelt. Akkor viszont fontos, hogy telepítéskor belépjünk, alkalmazván a licenszt.
Ezután pár adatvédelmi okosságon kell áthaladnunk, én itt mindent le szoktam tiltani, a helymeghatározás tiltva is olyan hogy elég, nekem mindig jól belövi hogy Magyarország az IP-m alapján, meg az Időkép is jól mutatja hogy Budapest, szóval a helymeghatározásnak nincs akkora jelentősége mint telefonon.
A gép keresése, könnyű bevitel, diktálást, Cortana-t és társait szintén tilthatjuk, nélkülük is teljesen jó lesz a gép. Pláne, hogy Cortana-hoz itthon még nem lehet beszélni.

No ha kész a beállítás, akkor egy szép halványulós képernyőt kapunk, időnként pedig eddigi mesterünk hangján a továbbiakban is sokszor elhangzik hogy "A Windows előkészítése. Ne kapcsolja ki a gépet."

Ezt követően elénktárul az asztal, és továbbiakban is segít a Narrátor.

Itt is kaphat netet a gép, de ha buherálnánk, még mindig ne.

Itt érdemes NVDA-t telepíteni.

Trükkök


Registry módosító csomag


Ez egy .zip archívum. Vírusmentes. Több okosság is van benne, szóval többször vissza fogok rá utalni.
letöltés
Érdemes elolvasni a mellékelt readme-t is:)

Ha nincs szükségünk a modern appokra


Ha a modern appok közül csak néhány kell, vagy egy se, szóval kicsit kézben tartanánk a dolgokat, első körben érdemes lefuttatni az alábbi módosítókat a registry csomagból:
disablepushinstartmenu.reg
disablesilentinstalledapps.reg
Majd törölni az összes modern appot, kivétel az áruház. Így onnan bármi visszarakható, így nem kell 30 féle hülye játékot kerülgetni.
Az alábbi parancsot rendszergazdai powershell-be (Win+X) kell berakni:
Get-AppXPackage | where-object {$_.name –notlike “*store*”} | Remove-AppxPackage
Kicsit molyol, és a startmenübe utána látni fogjuk hogy alaposan rendet rakott.

Sajnos az idő előrehaladtával, a fennti parancs már közel sem végez teljes gyomlálást, jelen állapot szerint van amitől elég nehéz megválni. Az biztos, hogy a terhelés kisebb lesz a fenntebbiek elvégzése után.

Windows Update testreszabása


Alapból a frissítések igen agresszívek, de pár okos módosítást követően sokkal jobb lesz:
Futtassuk az alábbit, hogy kikapcsoljuk az automatikus driverfrissítéseket. Így csak kézzel fog frissüülni, a plug&play eszközöket természetesen nem érinti, azok továbbra is működnek maguktól:
disableautodrvupdates.reg
Az utóbbi időben Win10 Pro esetén a házirendszerkesztőben is le kell tiltani a driverek automatikus frissítését, mert néha elfelejti a tiltást.
Irány a futtatás (Win+R), majd gpedit.msc, majd enter. Keressük ki a számítógép konfigurációja > felügyeleti sablonok > Windows-összetevők > Windows Update részt, és engedélyezzük az alábbit:
Illesztőprogramok kihagyása a Windows-frissítésekből
Így tényleg nyugton marad.

Az Update alapból szereti újraindítani a gépet mindenféle jóváhagyás nélkül. Ha zavar, az alábbi segít:
disablewinupdateautorebootloggedinuser.reg
Ezután már csak kézzel van újraindulás.

Most nyissuk meg a gépházat (Windows+i), és a frissítés és biztonságnál a frissítéseknél nézzünk szét alaposan, van pár meglepetés, például hogy tőlünk is tölthetnek frissítéseket, illetve mi is másoktól, tehát hasonló mint a torrent. Ha nem tetszene, a kézbesítésoptimalizálás részen lehet szabályozni.

Érdemes frissítésletöltésnél a féléves csatorna célzott helyett a sima fél évest használni, így csak a kiforrottabb frissítéseket kapjuk meg, a 2018 őszi botrányban például sok gép így menekült meg.

Telemetria, adatvédelem


Érdemes a reg csomagban lévő fájllal kikapcsolni a telemetriát, illetve szétnézni a gépház adatvédelem szekciójában.
Ha valaki nagyon paranoiás, a Defenderben (Windows Biztonság) is tiltsa a mintabeküldést, felhős védelmet, ilyesmi.

Win32 alkalmazások[/h]
Ha nem engedne a rendszer felpakolni normál Win32-es alkalmazásokat, a Gépház alkalmazások részén feloldható a tiltás.

A rendszer készenáll, további okosságok


[h2]Driverek frissítése
Első körben érdemes felkeresni az eszközkezelőt, és ha Inteles integrált GPU van a gépünkben, akkor frissíteni a videokártyát a netről, illetve az ismeretlen eszközöket szintén a világhálóról. Amit alapból felismer, azt csak akkor frissítsük ha valamiért szükséges, például ilyen lehet a Synaptics Touchpad a szoftvere miatt.
Ha olyan videokártyánk van, vagy bármi más hardwerünk aminek saját vezérlőszoftvere van, akkor a gyártó oldaláról érdemes továbbra is telepíteni.
Ha se a Windows, se a gyártói oldal nem segít, van még egy megoldás driver kereséséhez, a leírás
itt

Startmenü


A start elég erősen megújult. Tabbal lehet váltogatni a szakaszok között, a gépház személyre szabás oldalán pedig kitűnően testreszabható.
A startmenübe lépéskor, ha kilépünk, oda dob vissza a gép ahol voltunk, tehát nem rak le a tálcára mint Win7-nél. Ezért WIN+t-vel érdemes rálépni a területre. Win+B a rendszertálcára visz.
Mivel a startmenü átalakult, a dokumentumok, ez a gép és a felhasználói mappánkat érdemes vagy az asztalra, vagy a gyors elérésbe kirakni. Nekem utóbbiban van, így egy Win+e megnyomására ott vannak a felhasználói, dokumentumok és ez a gép.

Lassú intéző


Ritkán hajlamos lelassulni a Windows intéző. Ilyenkor a gyorselérést melőznünk kell, és a vezérlőpult > fájlkezelő beállításai részen állítsuk be, hogy a fájlkezelő megnyitásakor ez a gépként nyíljon.
A mappákat ilyenkor vagy itt érhetjük el a meghajtók fölött, vagy a futtatásba írt documents, downloads, pictures, music, appdata stbstb parancsokkal.
Van még egy módszer amúgy a testreszabásra. A registry csomagba van egy leírás, hogy miként lehet módosítani a megjelenő mappák listáját a meghajtóknál.

rendszertálca


Korábbi Windows-okból maradt meg az a szokás, hogy a rendszertálcán alapból nem látszódik minden ikon, gyorsan keressük is fel a gépház, személyre szabás szakaszát, és állítsuk be a tálcát. Az értesítési területen ha minden ikont látni akarunk, akkor az értesítési területnél a tálcán megjelenő ikonokat kell kiválasztani. Ha a csoportosítás zavar, szintén a tálca beállításaiban lehet kikapcsolni.

Windows Explorer


Az új ribbonos menü használata az intézőben képernyőolvasóval:
A JAWS-ban nem érdemes bekapcsolni a virtuális szalagokat. Helyette alapbeállításokkal, válasszuk ki a kellő fület, space-t rá, majd jobbra-balra mozoghatunk az elemek között, így könnyedén állíthatjuk a mozaikot listanézetre, vagy nyithatjuk meg a mappabeállításokat hogy bekapcsoljuk a kiterjesztések, rejtett fájlok mutatását.
Másik megoldás, hogy a gépházban a frissítés és biztonság részen a fejlesztői beállításokban szabjuk testre az intéző egyes beállításait, itt az alkalmazások telepítésének helye is megadható, amit fenntebb az alkalmazásoknál mutattam.
Intéző helyett amúgy jó alternatíva a
Total Commander
lehetőleg a képernyőolvasókkal való barátság miatt
32 bitesverziója.

Ez a gép


Ha az ez a gépben, a meghajtók mellett zavarnak a mappák (dokumentumok, letöltések), akkor a fenntebbi registry csomagban a megoldás, a remove folders from this PC mappában.

Alapértelmezett alkalmazások


A Win10-ben az alapértelmezett alkalmazások szintén átalakultak. Ahhoz, hogy másik alapértelmezett böngészőt, zenelejátszó alkalmazást válasszunk, nem elég az alkalmazásnak megmondani hogy épüljön be, hanem a gépház, alkalmazások, alapértelmezett alkalmazásoknál is meg kell adni hogy mit használnánk adott célra. A böngésző lecserélésénél nagyon győzköd az EDGE-ről, alig lehet cserélni...

Gyors indítás és hibernálás kikapcsolása


A Win10 alap esetben leállításkor csak hibernálja magát. Ez azért nem túl szerencsés, mert így az indítás nem hideg indítás, tehát remek hely a problémáknak. Az alábbi parancs egy rendszergazdai powershellbe tiltja a hibernálást és ezt a gyors indítás marhaságot, így Win7 módra hidegindítás az tényleg hidegindítás lesz:
powercfg.exe /h off
Ha még is kell a hibernálás, akkor csak a gyorsindítás a vezérlőpulton az energiagazdálkodásnál kapcsolható ki, a főkapcsolónál.

Tippek, okosságok


A Win10 alap esetben imád általa jónak gondolt ötletekkel bombázni. Akit ez zavar, a rendszer, értesítések részen kapcsolhatja ezt ki.
Itt lehet amúgy a műveletközpontban lévő gyorsgombokat is testreszabni, ha csak az értesítések kellenek innen, érdemes minden gyorskapcsolót levenni.

Műveletközpont


Olyasmi mint Androidon az értesítőközpont. Ki lehet rakni gyorskapcsolókat, és az alkalmazások értesítései is ide kerülnek.
Win+a-val, vagy a rendszertálcán nyithatjuk meg. Ha új értesítés érkezik, Win+Shift+v gombbal lehet a képernyőolvasót ráfókuszálni.
Néha escape-re nem igazán lehet bezárni, akkor Win+a megoldja.

Hálózat


A Windows 10 hálózatkezelésének egy része átvándorolt a gépházba, minden vonatkozó beállítást a hálózat részen találunk.
Az állapotnál lehet a profilt módosítani (nyilvános, magán), a tűzfalon alapból csak a magánon tudunk kiengedni alkalmazásokat, tehát szerverüzemeltetéshez, aktív torrenthez magán kapcsolat kell. Ezt megkérdezi minden LAN és wi-fi csatlakozásnál, de ahogy írtam utólag is módosítható.
A ncpa.cpl, azaz a hálózati kapcsolatok megmaradt, ott továbbra is láthatjuk a linksebességet, módosíthatjuk az IP beállításokat és még sok mást.

Vezérlőpult és gépház


Párhuzamosan használható a vezérlőpult, és a gépház. Ha valamit nem találsz egyikben, keresd a másikban. Vagy írd be a startmenübe.

Win+X menü


Rengeteg hasznos elemet találunk, ha megnyomjuk a Win+X gombot, ebbe a menübe költözött a mobilközpont is a fényerővel, energiaséma módosításának lehetőségével és sok mással.

Parancssor, powershell


A Microsoft szándéka hogy egyszer kivezessék a CMD-t, és a PowerShell vegye át a helyét. Jelenleg mindkettő él és virul, és mindkettő jól használható Jaws-zal.
Alapból az új típusú aktív, ez a Jaws 2018-cal és NVDA-val megy, ha viszont még 17-es JFW-vel nyomulunk, akkor egy cmd ablakban alt+space, tulajdonságok, és jelöljük be a régi típusú konzolt. Utána állítsuk be a lentebbi leírás 5. pontja alapján.

További ötletek


Ez a leírás ugyan Win7-re készült, de a 4, 5, és 9 pontok kivételével egyeznek a lépések.
A parancssor ékezetkorrekciója csak régi parancssornál kell (az új típusút viszont csak a legújabb JAWS és NVDA támogatja), a 9. pontban írtak menete pedig kicsit más mint a 7-ben. A Win Update-t bonyolult tiltani, és nem túl jó ötlet.
A leíráshoz katt
ide

Futtatás rendszergazdaként


A rendszerben elég sok esetben nem rendszergazdaként hajtódnak végre olyan műveletek, amik a Win7-nél még simán adminként futottak, viszont a 10-ben is igénylik az emelt jogosultságokat.
Ezért általános trükk, hogy ha valamit rendszergazdaként futtatnánk, CTRL+SHIFT+enter-rel nyissuk meg például a futtatásból, vagy a startmenüből a példa kedvéért a cmd-t vagy épp a powershellt.

Rendszerfájlok módosítása


A Program Files, és társai rendszermappákba sok esetben csak helyi fájlokat lehet másolni (tehát hálózati meghajtók kilőve, onnan előbb le kell tölteni az adatot), viszont ha szerkesztenénk pl. a hosts fájlt, akkor az alábbit kell tenni.
1. Navigáljunk ide:
C:\windows\system32\drivers\etc\
2. A hosts fájlon helyimenü, majd tulajdonságok
3. A biztonság lapon katt a szerkesztés gombra, majd a felhasználónknak adjunk teljes hozzáférést, oké gomb, megint oké gomb.
Néha kiabál, hogy milyen kegyetlenül nem biztonságos ez a művelet, de azzal nem kell foglalkozni.

Ez most egy konkrét fájlon példa, de ha valamit nem enged módosítani, akkor másra is alkalmazható a trükk. Ha ez sem megy, akkor a fájlt saját tulajdonba kell venni, de az kicsit bonyolultabb, a biztonság fülön speciális gomb, de ez csak akkor kell, ha valaki tényleg nagyon elvetemült.

Egyéb appok


régi feladatkezelő és msconfig


A rendszer egyik legnagyobb árnyoldala a feladatkezelő. Bár nagyon jó feature-öket tud, csak sajnos lassú és kényelmetlen.
Viszont elérhető a régi is, csak valamiért MS-ék nem tették bele a Win10-be, csak a winpe-be. Viszont más megtette,
letölthető innen
régi msconfigot is tartalmaz.
Érdemes a C:\Program Files\ClassicTaskmgr\tm.exe fájlnak rendszergazdai futást adni, így rendesen mutat minden folyamatot.

Ribbonok kikapcsolása


Régi menüsor kell az intézőbe? Szerintem az új is megszokható, de akinek nem, itt a megoldás
letöltés
Néha a rendszerfrissítés kinyírja, akkor csak újra kell futtatni.

Végszó


Volt már egy cikk a Windows 10 témában. Azonban most, hogy több mint fél éve hajtom az új rendszert, hosszútávú tapasztalatok alapján szükségét éreztem egy részletesebb, kevésbé külső programokra épülő cikknek.

A cikk folyamatosan frissül, érdemes visszanézni:)


Kulcsszavak

DeepComp lábrész