Bejelentkezés





További lehetőségek

Windows 10 - váltsunk hangkártyát bármikor szabadon

DeepComp ekkor 2018-07-05 17:36:28

Ez most ismét egy windows 10-es cikk lesz. Eleinte én voltam ennek az oprendszernek a legnagyobb ellensége, az elmúlt évben viszont nagyon rákaptam az ízére, így biztos hogy nem ez az utolsó olyan cikk, ami a legújabb Windows egyik funkcióját mutatja be.
Na ennyi bevezető után vágjunk is bele.

Miért lehet ez jó?


Az alkalmazásspecifikus hangerőszabályozás már a Windows 7 óta egy biztosan létező opció. Lehet, sőt több mint valószínű, hogy a Vistában is elérhető volt már a funkció, de mivel ez a rendszer nekem kimaradt, ezért számomra az XP után a 7 jön.
Na szóval a Microsoft 2009-es sikerrendszere óta biztosan lehet állítgatni az alkalmazások hangerejét egyesével. Ez nagyon jól tud jönni olyan programoknál, amik önerőből nem teszik lehetővé hangjuk szabályozását, sajnos a leggyakoribb ilyen a böngésző, ahol egyes médiákat lehetetlenség halkítani...
Ha valaki ki akarja próbálni, írja be a futtatásba: sndvol, majd nyomja meg az entert.
Látható, hogy itt a futó alkalmazásainknak vannak saját csúszkái. Annyi a trükk, hogy kicsit érdekesen szabályozódnak itt a dolgok. Ez annyit jelent, hogy egy adott alkalmazás maximum hangereje, tehát 100%-a az mindig az aktuális hangkártyánk fő hangerejével egyenértékű. Tehát ha 10%-ra van téve a kártyánk, akkor a 0-tól 10-ig terjedő skálán lehet mozogni. Ez olykor elég vérszegény, és a fő csúszka csökkentésével csak romlik a helyzet, ráadásul grátiszba, ha figyelmetlenül a fő hangerő fölé viszünk valamit, akkor a fő hangerőt fenntebbviszi, de a többi alkalmazást nem, így könnyen szét tud csúszni az egyensúly.
A Windows 10 ezt bővíti ki. A lenntebb taglalt gyakorlati részen megmutatom, hogy miként lehet normálisan szabályozni az alkalmazások hangerejét úgy, hogy ne menyjenek fenntebb mint a fő hangerő, és azt is megnézzük, miként lehet alkalmazások hangját az alapértelmezettől eltérő hangkártyára átirányítani. Mert, hogy ilyet is lehet mindenkinek április utolsó napja óta, ez szintén a böngészőknél tud rengeteget segíteni, ha például kiküldenénk a hangot egy külső hangeszközre.

Alkalmazásspecifikus hangbeállítások a Windows 10-ben


Az áprilisi frissítéssel kaptunk sok más mellett egy új lehetőséget a Gépházba (megnyitáshoz: Windows+i). Ez a bizonyos lehetőség a rendszer, vadonatúj hang menüpontja. Gyorsan keressük is fel.
Itt elsőként megtalálható a ki- és bemeneti eszközökre vonatkozó rész. Nagy piros pont a Microsoftnak hogy a funkciót a vezérlőpultban is meghagyták, mert az eszközspecifikus beállítások még mindig ott kezelhetőek a legjobban.
Ami számunkra most érdekes, az az Alkalmazások hang- és eszközbeállításai.
Erre ha rámegyünk, akkor megtalálhatjuk az éppen nyitott alkalmazásaink listáját. Enterrel kijelölhető amelyikkel szeretnénk dolgozni, nekem most a Chrome-ban futó youtube volt a szerencsés. Arra érdemes itt figyelni, hogy a képernyőolvasóknak valamiért bemenetre van elkeresztelve a listamező ahol az alkalmazások vannak, így talán becsapós lehet. Persze nagy előny, ha a futó alkalmazásaink neve nem egyezik a hangkártyáinkéval...
A szerencsés alkalmazás kiválasztása után állítható a fő hangerőtől függetlenül a választott erőssége, a szokásos 100-as skálán, ami nem megy a főhangerő fölé. Máshogy nézve, a főhangerőhöz viszonyítva állít a csúszka. Viszont ha továbbnézzük az ablakot, akkor bizony be lehet állítani adott alkalmazásra vonatkozóan a ki- és bemeneti hangeszközt. Érdemes F4-gyel kinyitni a listát, sima nyilakra ugyanis rögvest alkalmazza a beállítást, na ezt lenntebb kifejtem miért nem jó. Tehát a kimeneten ha tolunk egy F4-et, akkor kiválasztható az alapértelmezett eszköz, illetve a gépünkben lévő hangkártya/hangkártyák, és a bemeneti eszközzel is el lehet ezt játszani, utóbbi jól jöhet a messenger.com-on, az utóbbi időben ugyanis nem igazán teszi lehetővé a használni kívánt hangeszközök megadását...
No és akkor most nézzünk pár buktatót.
Vannak alkalmazások, amik nem igazán szeretik ha áthelyezzük a hangjukat. Jellemzően ezek olyanok, amiknek a belső beállításaiban kivitelezhető az akció, így aggodalomra semmi ok.
Másik hiba, hogy bármit állítunk (legyen az hangerő, használandó eszköz), időnként szeret visszamenni a fókusz a felül lévő rendszerhangokra, erre érdemes odafigyelni. Ezért nem jó ha nem nyitjuk le a listákat F4-gyel, mert ha átáll rögvest egy másik eszközre, és esetleg még lenntebb van ami nekünk kell, akkor lehet megint kikeresni az alkalmazást. Viszont F4-nél enterig nem alkalmaz.
Illetve nézzünk meg egy utolsót is, ha épp rosszabb perceiben találjuk a gépházat, egész egyszerűen elszáll ha a hangerőt próbáljuk szabályozni. Ez azonban ne rémítsen meg senkit, második-harmadik próbára általában együttműködőbbé válik.

végszó


Évekig elvoltam a fenntebb taglalt lehetőség nélkül. Viszont így, hogy megjelent a Windows 10-ben, szerintem sokak életét fogja megkönnyíteni. Látható, hogy a funkció nem tökéletes, de jó az irány. Talán javítják, és akkor a hangerőkeverőhöz hasonlóan megbízható, stabil és hasznos eszközt kaphatunk a kezünkbe.


Kulcsszavak

DeepComp lábrész