Hangkártya... Mindenki tudja mire jó, azon keresztül jön a hang. Van belőle komoly, meg kevésbé komoly változat is. De ha azt mondom hogy virtuális hangkártya, lehet hogy most sokaknak elkerekedik a szeme:)...
Álljon tehát itt a Virtual Audio Cable bemutatója, amivel virtuális hangkártyát hozhatunk létre a gépünkön. Ennek a lehetőségeit, előnyeit és hátrányait alább kifejtem.
Mi az a virtuális hangkártya?
Egy hangkártya, amit nem tudunk megfogni. Nem tudjuk rácsatlakoztatni a fülest, a hangszórót, de ennek ellenére igen jó szolgálatot tehet. Egy lehetőség, amire bizonyos hangokat küldhetünk felvételi, streamelési vagy bármi más céllal.
Csak pár példa: Közös rádióműsorvezetés, Skype-hívások rögzítése (a ClownFish az új Skype-pal ezt nem támogatja), hangok egymásra keverése, hang rájátszása a mikrofonos beszédünkre stbstb... A lehetőségek tárháza végtelen...
VAC - Virtual Audio Cable
Ez a dolog lényegi része. Erre az alkalmazásra lesz szükségünk a virtuális hangkártya létrehozásához. Letölteni innen lehetséges. Letöltése után mehet a normál telepítés.
Telepítéskor aláíratlan drivert szeretne felrakni, ezt engedjük neki.
Figyeljünk arra, hogy pofátlan módon beállítja magát alapértelmezett kártyának, ezért telepítés után vissza kell alapnak rakni a fizikai kártyánkat.
Telepítés után
A telepítés után a Windows-unk hang részén már meg is jelent egy új eszköz, LINE1 néven.
Ez az új virtuális hangkártya. A próbaverzió nem tudom milyen megkötéseket tartalmaz, de a teljesben további kártyák felvételére is van lehetőségünk.
Gyakorlatilag ezzel bármit csinálhatunk mint egy valós kártyával. A lejátszási és felvételi rész össze van kötve, amit a line1-re küldünk hangot azt a line1 nevű mikrofonnal vehetjük fel. Windows 7 és felette pedig még mikrofonfigyelés is van, ha hallanánk is mit veszünk fel...
Egy gyakorlati megvalósítás
A Skype-beszélgetések felvétele:
Ebben a programban könnyedén megadható hova küldje a hangot, és honnan vegye fel. Egy apró kellemetlenség, hogy ha a felvételen visszahallanánk magunkat, akkor az egész beszélgetés alatt pont úgy érezhetjük magunkat mint azok a szerencsések akik hallanak minket... Tehát ha a felvételen a teljes beszélgetésre szükség van, akkor közben is meggyőződhetünk arról hogy tökéletes lesz a hanganyag.
Na de nézzük a dolog gyakorlati megvalósítását:
Telepített VAC-cal lépjünk a vezérlőpult > hang részre, itt is a felvétel lapra. A mikrofonunkon tulajdonságok, figyelés lap, és állítsuk be hogy a line1-re menyjen a hang. Ezután a line1 hangját, akárcsak a mikrofonunkét, figyeljük, de a hangszórónkra küldjük.
A Skype-ban hangszórónak állítsuk be a line1-et, de mikrofonnak semmiképp ne, mert akkor az ismerősök visszahallják magukat.
Eztán már csak valami jó hangfelvevő kell, ami a line1-et tudja rögzíteni, például Audacity, és mehet is a megörökítés...
végszó
Ez csak egy lehetőség volt, de a virtuális hangkártya nyújtotta előnyök számtalanok. Gyakorlatilag csak a fantázia szabhat határokat. Én már játszottam át hangot egyik chatprogramból a másikba, úgy, hogy ez egyik oldalon se járt semmiféle kellemetlenséggel.
Tudom hogy ez nem lesz egy tömegfelhasználás, de ha már egy valakinek segített, akkor már megérte a cikk!