Napra pontosan öt éve jelent meg a Windows 10. Az első hivatalos stabil kiadás óta eltelt időben számos funkciót kapott a rendszer, ezek némelyike hasznos, egy részük bosszantó, de van olyan is, ami kimondottan megosztó.
Nézzünk 10 különleges dolgot, amik némelyike fellelhető a korábbi variánsokban, de a Windows 10 jobb, egyszerűbb vagy kényelmesebb lesz tőlük.
Gyorsindítás< és hibernálás
A hibernálás egy régóta jól ismert funkció. Az alvó állapothoz hasonlóan ott lehet folytatni, ahol abbahagytuk, de az alvóval szemben a hibernálás a háttértárra dumpolja a memória tartalmát, megakadályozandó, hogy egy áramszünet adatvesztést okozzon. A gépekben lévő memóriák ugyanis ún. felejtő memóriák, tehát ha nem kapnak tápot, felejtenek.
A gyorsindítás egy kicsit hasonlít a hibernálásra. Sok dolog tiszta lappal indul, de például a kernelt nem tölti újra a Windows.
A gyorsindítás számos anomáliát okozhat, a hibernálás pedig a gép fizikai memóriájának (RAM) mennyiségét csípi le a háttértárból.
A gyorsindítást a vezérlőpulton lehet kikapcsolni az energiagazdálkodásnál. Célszerű meglépni, ténylegesen nem lesz lassabb az indulás, de a tiszta lap, az bizony tiszta lap.
Hibernálás nélkül ugyan nincs gyorsindítás, de ha valaki esetleg megvan mindkettő nélkül, az egész hibernálás részt letilthatja. Ezzel egy kis tárhely is felszabadítható.
Nyissunk egy adminisztrátori parancssort (startmenübe cmd, majd jobbklikk és futtatás rendszergazdaként), és másoljuk be, majd enterezzük le az alábbi parancsot:
powercfg /h off
Szubjektív véleményem szerint korszerű, és SSD-s gépeken a hibernálás és a gyorsindítás is nélkülözhető, az általuk okozott anomáliák nem érik meg azt a max. fél perc időnyereséget.
Ha a gyorsindítás ki van kapcsolva, akkor a rendszer betöltésekor (tehát nem bejelentkezéskor) lejátszatható a régi Windows 7-es hang. Ehhez a vezérlőpult, hang, hangok fülén engedélyezzük a rendszerindítás hangjelzést.
Rendszervisszaállítás és gépnév
A Microsoft szerint a Windows 10 a valaha volt legstabilabb Windows. Erről a tapasztalatok megoszlanak, de az soha nem rossz, ha vissza lehet állni egy korábbi, jól működő állapotra. A korábbi Windows-okban alapértékként bekapcsolt rendszervédelem már csak opció.
A vezérlőpult, rendszer, speciális beállítások, rendszervédelem fülön kapcsolható be, ahol azt is megadhatjuk, mekkora tárhellyel gazdálkodhat.
A gépnév is ugyanebben a speciális beállítások ablakban, de a számítógépnév fülön kezelhető a módosítás gombot megnyomva. Az itt megadott név látszik az eszközkezelőben, a router DHCP klienseinek listájában, de számos szolgáltatásnál kerül elő, így érdemes jól megválasztani. Alapból egy krix-krax, ami nem feltétlenül rossz, pláne nyilvános hálózaton, de minden éremnek két oldala van.
Értesítési központ és fókuszsegéd
A mobilos világból már sokaknak ismert az értesítési központ, ahol a bejövő notifikációkat egy helyen lehet kezelni. A ne zavarjanak / csendes órák a Microsoft-nál fókuszsegéd névre hallgat, és a Gépházban (Windows+I kombóval nyitható), a rendszernél lehet kezelni.
A fókuszsegéd számos feltétel fennállása esetén képes blokkolni az értesítéseket. Sajnos a funkció nem hibátlan, sok esetben nagyobb felbontású külső monitor kizárólagos használatakor is aktiválja a csendességet.
Az értesítéseket tartalmazó rész a Windows+a-val hozható be, ha pedig felugró értesítést kezelnénk, a SHIFT+WINDOWS+v kombóval helyezhető rá a billentyűzet és a képernyőolvasó fókusza.
Biztonságos belépés a Windows-ba és PIN-kód
Sokan védjük jelszóval a munkaállomást. A jelszó mellé viszont beállítható egy PIN-kód, amivel szintén be lehet jelentkezni, és még entert sem kell ütni, helyes kód esetén az utolsó karakter bevitele után elfogadja azt.
Még egy biztonsági faktor, ha a futtatásba írt netplwiz paranccsal felbukkanó ablak speciális fülén engedélyezzük a CTRL+ALT+delete utáni belépést. Ilyenkor az előbbi kombót kell leütni, hogy felbukkanjon a jelszó / PIN mező.
Offline fiók, saját fióknév a könyvtárstruktúrában és biztonsági kérdések nélküli jelszó
Haladó felhasználóknak lehet fontos, hogy a felhasználónév, és a C:\users helyen lévő felhasználói mappájuk ne a Microsoft-os azonosítójuk első öt karaktere legyen. Ha azt szeretnénk, hogy saját fióknév legyen, a telepítéskor Pro és nagyobb kiadásnál válasszunk offline fiókot, vagy alkalmazzuk a Home esetében kizárólagos megoldást. Vegyük el a netet a géptől a telepítés idejére.
Ugyanitt célszerű tudni, hogy ha valaki nem akar biztonsági kérdéseket és válaszokat megadni elfelejtett jelszó esetére, akkor a telepítésnél hagyja üresen ezen mezőket, és később a Gépházból adjon hozzá jelszót.
Offline fiók később online-ná konvertálható, ilyenkor a felhasználói mappa elérési útja megmarad, de a jelszónál ragaszkodni fog a gép a Microsoft-fiókban lévő használatához.
Adatvédelmi beállítások
Az adatvédelem és az adatkezelés egy komoly bizalmi kérdés. Sok esetben viszont ezek értékes erőforrást is használnak, ami az akkuidőt nem túl drasztikusan, de némileg befolyásolhatja, illetve ami lényegesebb szempont, hogy épp akkora terhelést okoznak, hogy egy laptop hűtése elkezdjen nagyobb fordulaton duruzsolni. Ezért a rendszer telepítése során érdemes fokozottan figyelve végignyomkodni az adatvédelmi lehetőségeket. EU-s Windows esetében ez nem túl nehéz, mert mindenre rákérdez, viszont például USA lokalizáció esetében opcionális a privát szférára vonatkozó kérdések áttekintése.
Telepítés után pedig a Gépház adatvédelem részén érdemes átnézni a kategóriákat, különös tekintettel az Általános, Diagnosztika és visszajelzés, Tevékenységelőzmények, Alkalmazáselőzmények és Háttérben futó alkalmazások elemekre.
Személyre szabás
A Gépház Személyre szabás kategóriáját is érdemes alaposan átnézni. Számos beállítást találunk a tálcára , a start menüre, a zárolási képernyőre és sok más megjelenés beli tulajdonságra vonatkozóan. A könnyű kezelés alkategória is ide kívánkozik, ahol az értesítések felbukkanási ideje, és a görgetősávok megjelenítése is szabályozható, ezutóbbiak már vagy rejtve vagy nagyon kicsiben jelennek csak meg.
Könnyű váltás a hangeszközök között és eltérő audió ki- és bemenet alkalmazásonként
Az értesítési területen (rendszertálcán) lévő hangszóró ikonra klikkelve a hangerő állítása mellett könnyedén megváltoztatható az alapértelmezett lejátszási eszköz. Ez akkor hasznos, ha külön hangeszközként látja a gép a fülest és a hangszórót, például USB-s zajkeltő.
A hangerőkeverő ikonja eltűnt a hangerőszabályozó ablakából, így ha valaki kézzel paraméterezné az alkalmazások abszolút hangerejét, a futtatásba írja be, hogy sndvol.
A Windows 10-ben az 1903-as verzióval debütált az a funkció, amivel bármely alkalmazás - független attól, hogy kínál-e erre megoldást - ki- és bemenete átállítható. Szóval ha külön eszközként van felcsatolva a füles és a hangszóró a gépre, könnyedén ki lehet küldeni a Chrome-ot, hogy megmutassunk valamit a környezetünknek, és a mikrofon is ugyanígy szabályozható.
Számos kreatív ötlet oldható így meg, például a gép hangjának streamelése Messenger-en (bár a hangminőség nem túl acélos).
a funkció a Gépház, Rendszer, Hang részen található, ahol a ki- és bemenetek mellett az egyes alkalmazások abszolút hangereje is állítható, a régebbóta ismert hangerőkeverővel ellentétben tehát itt már nem lehet túlhúzni egyes alkalmazások hangját.
Tippek, trükkök és értesítések a zárolási képernyőn
A Windows 10 számos remek tulajdonságára képes önerőből is felhívni a felhasználó figyelmét, illetve egy telefonhoz hasonlóan a zárolási képernyőn is meg tudja jeleníteni a legutóbbi értesítéseket. Sok esetben azonban jobb, ha a zárolási képernyő semmi személyeset nem tartalmaz, például Messenger-üzeneteket. A tippek, és az értesítések is kezelhetőek a Gépház, Rendszer Értesítések és műveletek részén.
Windows frissítések és Windows biztonság
A Windows 10-ben a frissítési szolgáltatás nagyon sokat fejlődött az elődhöz képest. Amit kiemelnék, hogy alap esetben háló szerűen, a hozzánk letöltött frissítéseket tőlünk is tudja tölteni a többi gép, jellemzően hálózaton belül, de kívülről sem kizárt. Ha valakit zavarna a funkció, a Gépház, Frissítés és biztonság részen a kézbesítésoptimalizálásnál ki lehet kapcsolni.
A Windows beépített vírusírtója is a Frissítés és biztonság részen kezelhető. Hatásfoka magas, de néhány kétesebb jellegű szoftverre képes ugrani. Így ha valaki ilyesmit tart, célszerű felvenni kivételeket a vírusírtóba, illetve a valósidejű védelem beállításait átnézni, mert a mintákat alap esetben automatikusan beküldi, ha valakit ez zavar, sok más mellett ezt is kikapcsolhatja.
A rendszer ezek mellett is számos okosságot tartalmaz, például a WSL-t, a beépített OpenSSH klienst vagy a szintén beépített cURL-t, de mindezeket napestig lehetne sorolni.
A fenti beállítások sok esetben egyéni preferenciától függenek, de a felelősséget most sem tudom vállalni, érdemes mindent jól átnézni ha idegen terep.