Bejelentkezés





További lehetőségek

TeamTalk - Az online kommunikáció másik dimenziója - 1. rész - első lépések

DeepComp ekkor 2017-08-01 18:24:43

TeamTalk - Az online kommunikáció új generációja

Napjainkban hemzseg az internet a jobbnál jobb chat és vo-ip kliensek tömegétől. Nem is kell messzire menni, hogy beleakadjunk a Facebook Messengerbe és a Skype-ba.
Előbbi átlagos szinten van, jelenleg nincs vele túlnyomó probléma, leszámítva a pofátlan mértékű hírdetéstervezetet.
Utóbbi mobileszközökön gyötrelmesen rossz az utóbbi időbe, mind képernyőolvasóval mind nélküle utálja a felhasználók 90%-a.
Ezekben a programokban beépített zajszűrőt meg hasonló csodákat találunk, csak ezeknek ahol az előnye, ott a hátránya. Rendesen pl. zenét, filmet nem lehet mutatni vagy közösen hallgatni / nézni, mert ízlése szerint szűri a hangokat a két említett program.

Következzen tehát egy olyan alkalmazás bemutatója, ami gőzerővel fejlődik, a felhasználói tábora nem olyan nagy mint az említett 2-nek, sőt igazándiból megbecsülhetetlen. De miért? A fenntebb említett esetekben központi szervereken zajlik a kommunikáció. A TeamTalk-ban (továbbiakban csak TT) vannak ugyan központi szerverek, de használhatunk teljesen sajátokat akár netkapcsolat nélkül, csak LAN-on. A fene se tudja mennyi ilyen szerver van, de ez talán nem is lényeges. A fejlesztő szerencsére kitartó, az alkalmazás 100%-ig vakbarát és elképzelhető szinten is kap új funkciókat, de olyanokat is látni benne amit simán nem hiányolna senki.

Az alkalmazást a bearware.dk oldal TeamTalk5 aloldalán szerezhetjük be. Haladóbb felhasználóknak van egy oldal ahonnan letölthető hordozható változatban is a legfrissebb, Windows-ra. Amúgy az alkalmazás a MS rendszerén kívül Androidra, iOS-ra, Linuxokra és OsX rendszerre is elérhető.

A program nem egy Skype szintű cucc partnerlistával, státuszokkal és egykattintásos műveletekkel. Egyszer meg kell tanulni a használatát, utána viszont rengeteg köszönet lesz benne. Sztereó hangzás, kép- és hangmegosztás stb.

Telepítésnél a Classic változatot kell telepíteni. Telepítsük szerverrel, bármikor jól jöhet:)

Telepítés után az első kérdés az, hogy szeretnénk-e a Windows tűzfal kivétellistájához hozzáadni a programot. Mehet az igen.

Ezt követően elénk tárul a program főablaka.

Az ablak igen sajátos elosztású. Láthatunk egy fanézetet, ebben lesznek majd a csatornák (semmi vész, később elmagyarázom), továbbá a hangerő és mikrofon érzékenységének szabályozására szolgáló csúszkákat. Látni továbbá két lapfület chat, és files. Ezek szintén megérnek egy kisebb történetet, úgyhogy sort fogok rájuk keríteni. Első körben érdemes az alkalmazás beállításait átpörgetni. Itt most csak a lényegesebb részeket fogom leírni, jelenlegi állás szerint a magyar nyelv miatt jól el lehet tájékozódni benne, na meg igazán elállítani se lehet sokat...

A beállításokat az F4 gomb nyitja. Rögvest elénktárul a general fül, itt nevünket, nemünket, az automatikus távollét inaktivitási idejét, a gombnyomásos beszédet és a mikrofont kapcsolhatjuk ki illetve be.
Következő a Window fül. Elején lehet beállítani a nyelvet, a hungarian.lng dobja elénk a magyar verziót. Ekkor még nem fog magyarra váltani. Okézzuk le az ablakot, zárjuk be az alkalmazást, és nyissuk meg újra! Ezt követően az alkalmazás 90%-ban magyar lesz. Vannak részek amik a fejlődés miatt nincsenek belefordítva, idővel majd megoldódik.

Térjünk tehát vissza a beállításokhoz. Most már át lehet pörgetni. Csak néhány fontosabb: A hangrendszer lapon a Windows Audio, DirectSound és Windows Default elemekből ki kell tesztelni melyik a legjobb, én a Windows Default-ra szavazok. A ki-és bemeneti eszközöknél Windows Audio-t leszámítva mindig a legfelső elem az alapértelmezett. A test gombbal tesztelhetünk, de erre mutatok majd egy jobb megoldást.
Az automatikus hangerőt mindenképp kapcsoljuk ki, nagyon zavaró funkció. A zajszűrést is kerüljük ha lehet, a cél a minél természetesebb hangzásvilág...
A többi fül már egyedül felfedezhető, létfontosságú dolgok nincsenek rajtuk.

Pár jótanács:
A megjelenés lapon érdemes az időbéjegzőket bekapcsolni. Érdemes továbbá átpörgetni a többi lehetőséget is, elég sokat számít hogy van beállítva.

Na ha átértünk a beállításokon, akkor csapjunk a lovak közé. Lépjünk be az első szerverre. Érdemes a mikrofont kikapcsolva tartani ha nem beszélgetünk, ezt a CTRL+SHIFT+a gombokkal lehet szabályozni. HA bekapcsolódik, egy hosszabb felfelé ívelő hangot hallunk, ellenkező esetben egy rövid mélyet.

F2 gombbal megnyílik a szerverkezelő ablak. Itt elénktárulnak a publikus szerverek, meg ha veszünk fel, a sajátjaink. Jelenleg a publikus szerverek közül a két felső, az UK és US szervereket érdemes használni, a többit ne eröltessük. Ezek ugyanis hivatalos szerverek, ezektől ha eltérünk csak megbízható ismerősnél verjünk sátrat:)
Ha az ablakban a tabulátor gombot nyomogatjuk, elérjük a szerverek kézi felvételének lehetőségét. Ha ismerős szerverére megyünk, tudni fogja miként kell beállítani, jelenleg ez nem fontos.
Szerverek listamezőből tehát válasszuk ki az UK szervert. Ez a legjobb Magyarországon (nem tökéletes!) a kis ping miatt, de itt is megvan a 30 ms körüli érték DIGI optikán, szóval ennél csak magasabb lehet. Érdemes tehát valami erős kapacitású magyar szerver után nézni idővel, ott más privilégiumokban is részesülhetünk:)

Ha ráentereztünk az UK publikus szerverre, akkor a fanézet megtelik elemekkel. Ezek felhasználók, és csatornák. Képzeljük el fordítva a Skype-ot. Míg ott van a partnerlista, itt a partnereknek kell egy helyre tömörülnie. Jelenleg a gyökérben vagyunk, a 0. szint jelzi is a fanézetben. Ide kerül alap esetben mindenki szerverfüggetlenül. Itt lehet létrehozni új szobát akár jelszóval, ahol már esélyesebb a privát kommunikáció. Nem buzdítok senkit rosszra, de némi nyelvtudással (vagy anélkül) a főszobában is igen jókat lehet trollkodni:)

Az ablakban ha tabozunk a fanézet után, van egy főhangerő és mikrofon erősítése. Ezekkel állíthatjuk a ki- és bemeneti hangerőt, de ha ez nem lenne elég, a beszélgetőpartnerek hangerejét külön is lehet állítgatni. Ha be van kapcsolva a mikrofon, a hangaktiválás automatikusan kinyomja a mikrofont, minél magasabb a csúszka, annál kevésbé érzékeny. 0%-on nem kapcsol ki, tehát folyamatosan aktív a mikrofon. Ha kézzel felülbíráljuk a beállítást, akkor ennek nincs jelentősége, tehát ha kikapcsoljuk akkor kikapcsolva is marad...

Tovább tabozva találunk lapfület. Beszélgetés lapfül a neve. Tabra van egy csak olvasható, majd egy írható szerkesztőmező. A csak olvashatóba mennek a csatornaüzenetek és a rendszertörténések. Ki lépett be és ki, mi hova léptünk be stbstb. Az írhatóba írhatjuk a csatornaüzeneteket amit mindenki lát a csatornán, jelenesetben ugye a gyökérben.
Ha fület váltunk, a fájlokhoz jutunk. A TT-nek van egy elég primitív fájlmegosztó szolgáltatása, a Skype-énál biztos jobb, de egy Resilio Sync nyomába se ér...

térjünk vissza a beszélgetéshez, és hozzuk létre az első csatornát.

Álljunk a fanézetre, majd üssünk F7-et.

Szoba létrehozása:
névbe mehet bármi amiben nincs / jel.
A téma egyértelmű, a jelszó ha nem üres, akkor a csatornába csak ennek ismeretével lehet belépni. Az operátori jelszóval lehet csatornaadminná válni, erről fogok majd írni bővebben:).
A további beállítások elég egyértelműek, az osztályterem funkciót a jövőben részletesebben leírom.
Hangkodek:
No Audio elég egyértelmű
Speex és Speex Variable Bitrate:
Ezek lightosabb hangminőséggel megáldott, netforgalombarát megoldások. A VBR elvileg dinamikusan szabályozza a hangminőséget, de a sima Speex még is jobb. A mintavételnél adhatjuk meg a felvételi minőséget, a minőség csúszkáján pedig szintén a minőséget optimalizálhatjuk.
OPUS:
A hangminőség fellegvára. Ha zenét streamelünk, olyan mint a Winamp. Jóminőségű mikrofonnal és fülessel lélegzetelállító eredményt érhetünk el. Ja és a 3D mikrofonok (Logitech egyes webkamerái) brutálisan szólnak:)
A bitráta, és a mintavétel a hangminőséget állítja. A 48 KHz, sztereó, 192000-es bitráta már igencsak lélegzetelállító eredményre képes.

Adási időköz:
A késleltetés. Ha wi-fi-zünk, vagy csak szimplán ratyi a net érdemes magasabbra venni (60), mert így kompenzálódnak a mikroszakadások.
Jótanács: A Speex, 32 KHz, 80% hangminőség 100-as késleltetéssel Telekom NextS 32 Kbps-re lassított csomagban kimondottan jól szól, így az említett konfig gyak. minden neten elmegy.
Egy fullos OPUS azért 50 KBps-t felfelé és lefelé simán meg tud enni...
Rögzített hangerő: Teljességgel felesleges, ilyenkor a felhasználók nem tudják állítani a saját mikrofonjukat. Inkább rossz mint jó, ha valaki ordítani akar így is tud, de a hangerőkorrekció ezzel meg van lőve...

Létrehozás után bele is kerülünk a szobába. Hivatalosan csatorna (channel), de valamiért a szoba elnevezés is elterjedt...
Általános esetben a szoba addig él, míg van benne valaki. tehát ha kilépünk, eltűnik.

Csatlakozás szobához:
A fanézetben ki kell keresni egy létrehozott szobát, és entert ütni rá. Ha jelszót kér be kell gépelni, és már mehet is a csoportos kommunikáció.
Ha egy felhasználón CTRL+u-t nyomunk, a hangerejét és egyéb mókás opciókat tudunk babrálni. Ha entert ütünk a nevét, privát üzeneteket tudunk váltani.

A korábban írt csúszkákkal, hangbeállításokkal ha minimum 2-en vagyunk, már kezdődhet is a mikrofonteszt:).
Egy hasznos funkció: Ha a saját nevünkön CTRL+4-et nyomunk, akkor visszahalljuk magunkat. Így lehet hatékonyan mikrofontesztet csinálni. Ha másra nyomjuk ezt, leiratkozunk a hangjáról, tehát nem fogjuk hallani.

No és akkor pár apróság:
A gyökérszoba is szoba. Tehát a gyökérnek is lehet operátorai ha a szerveradmin úgy akarja. Itt is lehet fix hangerő. Ha egy szobában fix a hangerő, az állítgatócsúszka eltűnik (mikrofon erősítése).
A menüktől senki ne féljen! A programnak van angolnyelvű súgója is, így aki kíváncsi van elég terület ami mentén elindulhat felfedezni a kliens lehetőségeit.

Most ennyi. Ezzel a leírással alapszinten elkezdhetjük használni a TT-t. A következő körben pár hasznos apróságot fogok mutatni (zene és video streamelése, képernyőmegosztás).
Várom a visszajelzéseket a fórumon!:)


Kulcsszavak

DeepComp lábrész