Korábban írtam egy kis
ízelítőt
a TeamTalk-hoz, most azt nézzük meg, hogy miként lehet saját szervert készíteni Windows-on, majd sortkerítek esélyesen egy Linuxos leírásra is, ezt majd meglátjuk.
Előkészületek
Ahhoz, hogy az internet felől elérhető legyen a szerverünk, szükségünk lesz egy publikus IPv4 címre. IPv6 nem túl elterjedt még, így arra most nem térnék ki.
A publikus cím mellett a mai routeres világban elengedhetetlen a portátirányítás. A TeamTalk alapból a 10333-as portot használja (TCP és UDP), így az ide érkező kéréseket a gépünk felé kell irányítanunk.
A szerver beállítása
Nyissuk meg a C:\Program Files\TeamTalk5 helyet a gépünkön, majd futtassuk a tt5svc_install.bat fájlt. Győződjünk meg róla, hogy rendszergazdák vagyunk-e a gépen.
Az első kérdés arra vonatkozik, hogy konfigurálnánk-e a szervert. Itt y-t kell ütni, majd enter.
Itt most bekéri a nevet, ez fog gyökérszobaként megjelenni. Utána MOTD-t fog kérni, ez amolyan üdvözlő üzenet féleség, ha csak privát szerver, nincs sok értelme megadni.
Következő körben megkérdezi hogy hány felhasználót engedünk maximum a szerverre, ez maradhat alapon, az itt megadottak közül amúgy később mindent módosíthatunk.
Következő kérdés a beállítások automatikus mentése. Itt [Y/N] ("Y") formában látjuk a lehetőségeinket, mert ez egy eldőntendő kérdés. De miért a három betű? első kettő egyértelmű, Y a yes, N a no. A harmadik, idézőjelek közötti karakter eldőntendő kérdésnél az alapbeállításra vonatkozik, itt maradhat is alapon, üssünk tehát entert!
Az ezt követő képernyő a fájlmegosztás rész. Nem nehéz beállítani, ha y-t ütünk bekéri a helyet, a maximum használható területet a lemezen, illetve az alapvető fájlméretkorlátot szobánként.
A logolás egy érdekes beállítás. Különféle eseményeket logol a szerveren, ám ez hirtelen meghízó böhöm fájlokkal jár, ráadásul értelme se sok van neki, nekem eddig soha nem segített érdemben hibakeresésnél. Alapbeállítása itt is nem.
Kövi két képernyőn a használt portokat kérdezi. Maradhat a 10333.
A bindelés is maradhat nemen, ez IPv6-ra vonatkozik, jelenleg nincs szerepe, meg én se ástam még bele magam...
Ez egy fontos rész. User account administration. A telepítést követően az itt megadott felhasználói adatokkal lehet bejelentkezni... Kezdőként két felhasználó javasolt. Egy admin, és egy vendég.
Nyomjuk is le a kettes gombot, majd enter.
Itt bekéri a felhasználót, enter után a jelszót, még egy enterre a felhasználó típusát, ez most legyen 2.
Ezután újra nyomjuk meg a 2-est, és vegyünk fel egy vendég (anonymous) felhasználót. Ez teszi lehetővé a belépést mindenkinek, aki ismeri a szerver adatait. Ha nincs ilyen, mindenkinek kell egy felhasználói fiók...
A vendéget úgy hozhatjuk létre, ha az username és passwordhoz se írunk be semmit, a type-t pedig az 1-es gombbal defaultra rakjuk, tehát sima felhasználóra.
Itt feltesz pár kérdést. Alapból maradhat minden ahogy van. Ami érdekesebb:
User can see all other users on server: Láthatja-e a felhasználó, hogy kik vannak a szerverre bejelentkezve.
Ha a végére értünk, ez mutatja a sikert:
User account has no username. Create anonymous account?
Üssünk y-t, hogy az üres felhasználóval beengedjen a rendszer.
Most 5-ös, hogy kilépjünk a felhasználókezelőből.
Maximum number of invalid login attempts before banning user, 0 = disabled: Ennyi sikertelen belépési kísérlet után tilt a szerver. Tehát ennyi elszúrt felhasználónév és/vagy jelszó után tilt a szerverről.
Maximum number of logins per IP-address, 0 = disabled: Max belépések egyező IP-ről. A vendég felhasználó miatt érdemes jó magasra rakni, ellenkező esetben érhetnek meglepetések... Alapból ki van kapcsolva, ez a 0, legjobb az ez, ilyenkor nincs limit.
Végső kérdésnél áttekinteti velünk a megadott beállításokat, majd megkérdezi rendben van-e. Ha igen, üssünk y-t, majd entert. Kis idő elteltével pedig remélhetőleg kapunk egy szép success feliratot.
Telepítés után
Ha összeállt a szerver, akkor lehet, hogy zaklatni fog a tűzfal, hogy átengedjük-e a TeamTalk szervert. Természetesen engedjük.
Ezután a teamTalk megnyitása után üssünk F2-t, majd pár tabra megtaláljuk a szerver címének a helyét, portokat, felhasználót és jelszót, értelemszerűen töltsük ki, cím saját gépen localhost.
Ha csatlakoztunk, a szerver menüből lehet kezelni a felhasználókat és a szerver beállításait. Van egy elég komoly félrefordítás a programban, az anonymousnál látszólag le van tiltva a szöveges üzenetek küldése. Nos az szerverüzenetek küldése, így ha egy mód van rá, ne nagyon engedélyezzük...
Végszó
Ezzel a leírással egy kis lökést szándékoztam adni TeamTalk szerver készítéséhez. A jövőben lehet hogy készítek arról is egy kis útmutatót, hogy miként nézhetjük meg publikus-e az IP-címünk, illetve hogy miként kell portot nyitni...