Bejelentkezés





További lehetőségek

Resilio Sync - Valósidejű mappaszinkronizáció

DeepComp ekkor 2018-02-24 15:50:38

A gépek közötti fájlcsere mindig is egy fogós kérdés.
Napjainkban már egész jó megoldások vannak, a felhős megosztások (Google Drive, OneDrive, Mega és társaik) és a külső szervert nem használó, első sorban bittorrent protokollt használó ötletek.
Előbbinek az a fránya tárhelytelítettség a hátránya, utóbbinak meg ha nincs központi szerver kell gép amin megvannak részben vagy egészben az adatok. Torrentes fájlcserénél, például Linux ISO-k:) ez nem problémás, elég sokaknak megvan.
Na de mi van akkor ha van egy asztali gépünk, egy notebookunk és mellé opcionálisan egy háziszerverünk? Milyen jó is lenne szinkronban tartani őket, azonnali fájlmódosulásokkal, külső szerver és méretkorlát nélkül, nemde?
Erre a problémára mutatok ma egy megoldást a Resilio Sync személyében.

Röviden a programról


Az alkalmazást a Bittorrent cég kezdte fejleszteni, de sajnos eladták, így bár sok új funkciót kap a program, de elég sok fizetős is belekerült.

Beszerzés


A progi hivatalos weboldala itt érhető el, a letöltéseket pedig itt találjátok.
Az operációsrendszertámogatottsága széles, így mindenki beszerezheti. Debianra pont úgy érhető el, mint Windowsra, iOS-ra vagy épp Androidra.

telepítés


Windows


Most azt fogjuk megnézni, hogy miként használható szolgáltatásként. Ennek az az előnye, hogy egy böngészős interface-t kapunk, továbbá szerény megérzésem szerint stabilabb a program.
Elsőként töltsük le a Windows verziónknak megfelelőt (32 vagy 64 bit). Az alkalmazás Windows 7 vagy újabb oprendszereken fut a leírás szerint. Az egy fogós kérdés hogy a korábbi rendszereken ténylegesen használhatatlan, avagy csak a fejlesztők állítják a felelőségvállalás elkerülése végett.
A szolgáltatásként való telepítéshez következő lépésként le kell jelszavaznunk a felhasználói fiókunkat.
Ezt Win7 esetén a vezérlőpulton lehet elvégezni, a felhasználói fiókok > jelszó létrehozása részen, újabb rendszereken pedig a gépházban tudunk jelszót beállítani, de a vezérlőpultról átirányít.
Win10-en amúgy a gépház > fiókok > bejelentkezési lehetőségek részen tudjuk beállítani vagy módosítani a jelszót. Érdemes lehet pinkódot is felvenni, mert így sokkal egyszerűbb a bejelentkezés a rendszerbe.
Ha így vagy úgy megvan a fiók jelszava, indulhat a telepítő. Itt néhány pipát kell beállítgatnunk. Szerintem egyértelműek, minimális angoltudás szükséges lehet. Nekünk ami fontos az install as Windows service jelölőnégyzet, kattintsuk be, majd install.
Most elkéri annak a fióknak az adatait, amiként futtatnánk a szolgáltatást. A saját jelszavazott fiók általában megfelelő erre a célra. Adjuk tehát meg az adatokat, majd oké gomb.
Ha a mutatvány sikerült, akkor elénk tárul egy böngésző a 127.0.0.1:8888 címen lévő Resilio Sync is installed oldallal.

Telepítés Debian alapú disztróra


Debianra a legcélszerűbb úgy telepíteni, hogy hozzáadjuk a Resilio tárolóját a sources.list fájlhoz.
Nyissuk meg a /etc/apt/sources.list fájlt szerkesztésre:
sudo nano /etc/apt/sources.list
majd szúrjuk a végére:
#Resilio Sync
deb http://linux-packages.resilio.com/resilio-sync/deb resilio-sync non-free
Majd mentsük a fájlt.
Most szükség lesz a tároló nyilvános kulcsára. A Sync súgójában két megoldás van a kulcs beszerzésére.
Elsőként a Wget segítségével:
wget -qO - https://linux-packages.resilio.com/resilio-sync/key.asc | sudo apt-key add -
Vagy ha valaki (mint például én) szívesebben csinálja cURL segítségével:
sudo apt install curl
curl -LO http://linux-packages.resilio.com/resilio-sync/key.asc && sudo apt-key add ./key.asc
Ha megvan, akkor az alábbi parancsokkal telepíthetjük:
sudo apt update
sudo apt install resilio-sync
Ha feltelepült, szépen csendben sunnyogva elindul a háttérben, érdemes azonnal leállítani:
sudo systemctl stop resilio-sync
A webes kezelőfelület alap esetben csak a 127.0.0.1-ről érkező kéréseket fogadja a 8888-as porton. A módosításhoz szerkesztenünk kell a program config.json fájlját:
sudo nano /etc/resilio-sync/config.json
itt pedig ezt a sort módosítsuk
"listen" : "127.0.0.1:8888"
ip:port formátumban arra, ahol szeretnénk hogy figyeljen a szerver. Ha mindenhonnan elfogadja a kéréseket, manapság ha kívülről érnénk el akkor elengedhetetlen, akkor így kell megadni:
"listen" : "0.0.0.0:8888"
A 8888 a kettőspont után a port, ez is szabadon módosítható tetszőlegesre.
Ha megvagyunk mentsük el a fájlt, majd indítsuk el a programot:
sudo systemctl start resilio-sync
Ha azt szeretnénk, hogy a géppel együtt induljon:
sudo systemctl enable resilio-sync

Ezután csatlakoznunk kell a webes vezérlőfelülethez, szerver-ip:port formát beírva a böngészőbe. Előbbit kideríthetjük az ip a paranccsal, a portot meg az előbb adtuk meg.
Ha a mutatvány sikerült, akkor Resilio Sync is installed felirat fog megjelenni a böngészőben.
Ha nem, akkor érdemes megnézni az iptables-t hogy a használt port rendesen elérhető-e. Alapesetben az iptables mindent átenged.
Érdemes továbbá az alap Debian okosságokat átrágni (systemctl status resilio-sync), pgrep rslsync stbstb.

További Linuxdisztrókra való telepítési segédlet a Help Center-ben.

A beállítás


Ha fenntvan a program a gépen, és bejött a Resilio Sync is installed felirat, akkor örülhetünk. Következhet a program beállítása.
Elsőként a webes belépés adatait kéri el. Ezekkel tudunk majd belépni a program webes interface-jára.
Következő ablakban a klienst kell elnevezni. Ez fog látszódni a peerek listáján, és később nem módosítható, csak a program újrakonfigurálásával. Ez magasabb számú beállítás esetében elég unalmas, úgyhogy így döntsön mindenki.

Képernyőolvasóból az NVDA és a Jaws is megküzd ezzel az ablakkal. Jaws esetén kapcsoljuk ki a virtuális PC-kurzort (INS+z vagy INS+y), NVDA-nál pedig INS+space kombóval lépjünk ki a webes módból.
A szerkesztőmezőbe adjuk meg a gép nevét, például homeserver, majd egy tabra lesz egy jelölőnégyzet miszerint elfogadjuk. Jelöljük be, majd 4 tab, és ismét jelöljük be szóközzel. Ezután shift+tabok vissza, majd get started gomb.
Most bejön a mappáink listája, ami esetünkben üres. Hamarosan felugrik egy ablak, amiben hírlevélre invitál. Szintén kikapcsolt webes módokkal, a címkézetlen gombbal lehet bezárni. Utána viszont kapcsoljuk újra be, mert mostantól normális weboldalként kell elbánnunk a felülettel.

Alapvető, hasznos beállítások


Mielőtt bármibe belevágunk, érdemes pár alapvető beállítást személyreszabnunk. Ilyen a használt port, az alapvető mappatárolási hely, és a diagnosztikai információk kikapcsolása.
Nyomjuk is gyorsan meg az options gombot. Itt a legutóbb nézett fül, vagy alapesetben a general lap nyílik meg.
Amit érdemes lehet módosítani, a default folder location. Alapesetben ide kerülnek a mappáink, persze teljes útvonal megadásával ez lényegtelen. Nekem be van állítva, de mivel a mappáim a gép kismillió részén hevernek, ezért szerintem még soha nem éltem a lehetőséggel hogy belepakoljon. Az biztos, hogy ha be van állítva, akkor nagy örömmel hoz létre egy üres mappát.
File download location: Letöltési mappa, a program az egyszeri fájlcserét is támogatja, de a bonyolultságából adódóan szerintem aki felrakja az nem 3 25 KB méretű file miatt nyúl ehhez az alkalmazáshoz, így tehát ezt most nem eröltetném.
View keyboard shortcuts: Ezzel megnézhetjük a használható billentyűparancsokat.
Katt az advanced fülre
Itt az első hasznos a sebességkorlát. Korlátozható módosításig, de van lehetőség időzíteni is. Igaz, itt némi összeg fejében oldható csak meg, a Sync Pro ugyanis már nem ingyenes mulatság.
Download vagy Upload bejelölése után állítható a vonatkozó sebesség, KBps-ben kell megadni.
Listening Port: A portot lehet beállítani, hogy a torrenthez hasonlóan aktívak lehessünk. A passzívak adatai az aktívakon keresztül mennek, tehát minél több az aktív, annál jobb. 1v1 szinkronizálás esetében elég az egyik oldalon az aktív port (például homeserver).
A többi az hanyagolható, nézzük a Power user preferences-t.
Itt ami fontos az a send_statistics. Ezt érdemes false-re állítani, hogy ne küldjön statisztikákat. Elvileg nem tudnak vele beazonosítani, de a paranoiásaknak plusz egy kikapcsolható funkció.
mj: Néha az NVDA nem szeretne beleugrani a táblázatba, nyomjunk pár tabot hogy belemásszon.
Ha végeztünk simán escape gombot nyomjunk. Nem kell semmit menteni, ez a rész átkozottul jól meg van csinálva.
A Web UI fül még ami fontos.
Itt módosítható a belépéshez használt adatpáros, valamint Windows esetén a portot is lehet variálni, Debian esetében erre a config.json-ban van lehetőség.

A lényeg


Mappa létrehozása


Most jön a program lényegi része, a mappák szinkronizálása. Elég megbízható, nekem kb. 2014 óta van napi szinten használatban, eddig soha nem kevert vagy tévedett, mindig megvolt minden mindenhol.
Első körben hozzuk létre az első megosztási mappát.
Kattintsunk a Toggle Dropdown-ra, majd a Standard folder-re. Itt írja is mellette, hogy a legjobb a saját eszközök közti szinkronizálásra. Van még itt Pro, és titkosított, de ezzel most ne törődjünk. A Pro fizetős móka, a titkosítottat meg még nem próbáltam, de a lényege valami olyasmi hogy titkosítva tárolhatjuk a fájlokat, itt elég jól leírják mi is ez pontosan.
Enter a key or link: Ez kell akkor ha valakitől kapunk egy kulcsot vagy linket egy mappához.
Ha megvan a Standard folder, akkor elkéri hogy hol legyen a mappa. Célszerű előre létrehozni, Linuxon rslsync felhasználónak pedig megadni rá az írás+olvasás jogokat.
Ha rámentünk az open gombra, akkor kapunk egy Share ablakot. Itt alapból a linken áll. Ez lehet írható és olvasható, vagy csak olvasható. Utóbbinál akinek megvan a mappa csak olvasni tudja, írni és / vagy törölni nem.
A Key az amit én személyesen preferálok. Ezzel lehet ugyanis a legkényelmesebben dolgozni. Viszont vigyázni is kell rá, mert soha nem avul el. Tehát akinek megvan a kulcs bármikor be tud lépni. Van ennek kis biztonsági kockázata, de végül is más fájlszervereket is fel tudnak törni, és azért egy ilyen szép hosszú sztringet kitalálni se egyszerű...
A Copy linkkel másolható is a vágólapra. Megnyomása után kijelöli, és kell még egy CTRL+c kombó.
Escape-k nyomkodásával térhetünk vissza a mappalistába, ami már nem üres.

Csatlakozás


A példában kulccsal csináljuk, de a linkkel is ugyanígy lehet. A link elvileg rögvest átirányít a gépen lévő kliensbe ha pl. mail-ben kapjuk, de ez nekem olyan egyszer volt hol meg nem stílusban működött, szóval jobb ha utánamegyünk.
Katt a Toggle Dropdown-ra, majd a Enter a key or link gombra.
Adjuk meg a korábbi kulcsot, majd állítsuk be a mappa helyét.
Ha a mutatvány sikerült, akkor visszadob a mappalistára ami most már nem lesz üres.

Műveletek a mappákkal


Linux esetében a jogosultságokra nem sikerült teljesen rájönnöm, de mivel nekem inkább csak adatmentés gyanánt szinkronizált, annyira nem is vacakoltam vele sokat.
Most tehát kezdődhet a másolgatás. Ha valamit egyik oldalt berakunk, rövid időn belül szinkronizálódik a másik helyre. Netkimaradás után is képes helyrerázni magát, és épp ezért érdemes vigyázni, hamar meg tudja rángatni az adatkorlátos netet.
Ha most nézzük a mappalistát, akkor néhány adatot láthatunk. A jogosultságot, és a mappa nevét. Kattintsunk az oszlopfejlécek egyikére (célszerű a name-re), és bejelölgethetjük hogy mutassa százalékosan hol jár ha van épp aktív átvitel, megjeleníthető továbbá az utolsó szinkron ideje, utoljára másolt fájl és még elég sok adat.
A mappánál láthatjuk a peerek számát. Ha rákattanunk, akkor egy listában láthatjuk az eszközöket. Itt fontos az elején említett elnevezés, mert attól függ hogy itt mi jelenik meg.
Ha a mappa nevére jobbgombot nyomunk, akkor alul kapunk pár lehetőséget. Lehet szüneteltetni a szinkront, törölni a mappát a szinkronlistából, másolni a kulcsokat vagy épp piszkálni a beállításokat.
A Store deleted files in folder archive annyit tesz, hogy a törölt fájlokat pár napig tárolja a helyi gépen. Értelmét nem tudom mi, de az biztos hogy elég hamar törli is ezeket a lomokat.
A többi beállítás hanyagolható, escape-pel kiléphetünk.

Ennyi lenne


Ennyi lenne a Resilio Sync bemutatója. Nem lett rövid, és a mobilos használhatóság például teljesen kimaradt, talán majd egyszer az is kap egy cikket.
Kérdés, probléma esetén a fórumon a segítségkérés lehetősége bármikor adott:)

Remélem hogy sikerült kedvet adnom a program kipróbálásához az ebben érintetteknek!


Kulcsszavak

DeepComp lábrész