Bejelentkezés





További lehetőségek

Miranda NG - Egyszerű, gyors üzenetküldés

DeepComp ekkor 2018-08-31 12:28:31

Bevezetés


Itt a nyár vége, remélem mindenki jót pihent, nyaralt, kezdődik újra a pörgés, és ilyenkor fontos a lehető legjobb online kapcsolattartás. Erre mutatok most egy jó módszert.

Az idő haladásával egyre inkább leváltja a Skype-ot azonnali üzenetküldésben a Facebook. Ehhez jónéhány tényező járult hozzá, például, hogy az utóbbi időben a Skype nagyon rossz irányba halad, a stabilitása, megbízhatósága egyre rosszabb...
A jelenleg legnépszerűbbnek mondható közösségi oldalnak azonban nincs normális asztali kliense mint a Skype-nak, ezért ha gépen is értesülni akarunk a bejövő üzenetekről, akkor mindig nyitva kell tartanunk a normál facebook.com weboldalt, vagy a messenger.com-ot. Utóbbi ha nem is rossz, de a kényelmestől igen csak távol jár.
Szeretnék tehát bemutatni egy új, de még is régi kezdeményezést, ami a régen népszerű Miranda programra épül.

De mi az a Miranda IM


Egy nyíltforráskódú üzengető alkalmazás, amiben egyetlen felületen kezelhettük az egykoron népszerű MSN, Yahoo! Messenger és hasonló szolgáltatásokat.
Akit részletesebben is érdekel,
Wikipédia cikk (magyarul)
Ennek a továbbfejlesztett változata a Miranda NG, vagy is a Miranda új generációja, ami a ma népszerű protokollokat támogatja.

Beszerzés


A program hivatalos weboldala:
miranda-ng.org
angol nyelvű, akárcsak a program. illetve tud még más nyelveken, de magyarul pont nem.

Letöltés:
itt
Innen csak maga a program jön le, a protokollok támogatása még nem, azt alább részletezem. Van 32 és 64 bites verzió, telepítő illetve hordozható, a táblázatban minden megtalálható. Általános használatra a stable (stabil) verzióra lesz szükség. Az egyszerűség kedvéért a hordozható verziót fogom most bemutatni, de a telepítősben is csak az útvonalak térnek el.

Bővített letöltési oldal
itt
Itt vannak a bővítmények, protokollok és minden letölthető kiegészítő.

Ha a program megvan, a példánál maradva be kell raknunk a Facebook plugint. Ezt a fenntebb linkelt bővített letöltési oldal Protocols részén találjuk. Töltsük le a korábban választott 32 vagy 64 bitnek megfelelő stable változatot.
32 bit
64 bit

alapból a kontaktlistát nem kezelik megfelelően a képernyőolvasók. Szükségünk lesz a Clist_blind kiegészítésre a probléma megoldásához. Szedjük le a megfelelő stabil verzióját a pluginnak a plugins alatti táblázatból.
32 bit
64 bit

Beüzemelés


Első körben tömörítsük ki a programot. A cikk készültekor a 0.95.8.1 verziónál járunk, így a kitömörítendő fájl a miranda-ng-v0.95.8.1_x64.7z.
Ha kibontottuk, a facebook.zip-ből a mappákat másoljuk bele a kitömörített miranda-ng-v0.95.8.1_x64 mappába, akkor jó, ha rákérdez a fájlok felülírására, engedélyezzük neki.
Másoljuk továbbá a clist_blind.zip plugins mappáját is bele a miranda-ng-v0.95.8.1_x64 mappába, itt már nem fog kérdezni a felülírásról.

Ha kész, indítsuk el a programot 64 bit esetén Miranda64.exe fájllal, 32 bit esetén értelemszerű a megváltozott fájlnév.

Első körben kér egy profilnevet. Ez lesz a beállítófájl neve, ide mehet bármi, lehetőleg angol ABC betűit tartalmazza csak.

Ha beírtuk, enter. Kidob egy hibát, ennek nincs jelentősége, a vakbarát partnerlista kiüt valami dizájnelemet, simán oké gomb.

Most felajánja egy korábbi profil visszaállításának lehetőségét, de mivel feltehetőleg első körös felhasználó vagy, escape.

A tálcán marad egy accounts ablak. Itt lehet felvenni a használni kívánt közösségi profilokat, de előtte egy apróság.

A programnak nincs ALT+tabbal behozható ablaka, hanem a rendszertálcán lehet látni, helyimenüt neki, úgy érhető el a menüje. Ha az accounts ablak nincs megjelenítve, vagy véletlenül bezártuk, akkor a main menu alja felé lesz hogy Accounts.

Az accounts ablakban nyomjuk meg az add gombot, ezzel elkezdjük beállítani a közösségi profilt.

Névnek ide is mehet bármi, nekem az egyszerűség kedvéért Facebook.
Tab megnyomására lehet protokollt választani, most a Facebook kell.
Internal account namere nem lesz szükségünk, így oké gomb.

Leokézás után visszadob az accounts ablakba. Itt most már nem üres a lista, megjelenik a felvett Facebook bejegyzés. Jelöljük ki, majd nyomjuk meg a szóközt. Itt bekéri a belépési mail címünket, majd jelszavunkat, értelemszerűen kell megadni.
Megadás után okézzuk le ezt az ablakot is.

A program főablakát a CTRL+SHIFT+a kombó jeleníti meg, ez ütközik a TeamTalk mikrofonkapcsoló parancsával. Ennek a megváltoztatásához a rendszertálcán jobklikk (helyimenü) a Facebook Offline ikonra, options, hotkeys, keressük ki a Show/Hide contact list elemet, jobklikk (helyimenü) rá, modify, és adjuk meg az új kombót, nekem CTRL+SHIFT+y. Tehát simán nyomjuk le a billentyűparancsot, és kész is, mehet az oké gomb.

Ezután nyomjuk is le a választott kombót, és a program ablakába kerülünk. CTRL+1 lenyomásával pedig online módra válthatunk.

Itt még felugorhat egy ablak ha kétlépéses belépést használunk, kérni fog egy kódot. Ezt a mobilunkon lévő Facebook alkalmazásból tudhatjuk meg, de a Send SMS gombbal a közösségi oldalon beállított telefonszámra szöveges üzenetben is kiküldik.
Írjuk tehát be a kódot, majd oké gomb.

A gyakorlatban


Most, hogy üzemel a progi, nézzük a lényeget az üzenetküldést.

Csoportokban sajnos nem működik rendesen, JAWS kurzorral lehet csak bogarászni az üzeneteket.

Sima egy emberes beszélgetésekben viszont tökéletes. Alapból akárhány emberrel beszélünk, egy ablakot kapunk az aktuális beszélgetőpartner nevével + állapotával.
Itt simán olvashatóak az üzenetek, illetve írhatóak. CTRL+tab kombóval lehet váltogatni ha több emberrel beszélgetünk.
Ha mi indítjuk a beszélgetést, simán enter a kontakt nevére a partnerlistán, ellentétes esetben pedig vagy megjelenik a partner ablaka a tálcán, vagy ha már van nyitott, akkor az ablak neve íródik át arra a partnerre, aki legutóbb üzenetet küldött. Erre simán válthatunk CTRL+tab kombóval az ablakban.

hangok


Alap esetben a program nem ad ki csipogó és egyéb hangokat, viszont ez elég bosszantó, nem nagyon lehet így tudni ha bejövő üzenetet kapunk vagy más esemény történik.
Ezért van hozzá hangcsomag. A telepítős verziónak elvileg alapból része, a hordozhatónak viszont nem, így le kell tölteni a bővített letöltési oldal sound files részéről, vagy közvetlen
innen

Másoljuk be a tömörítvényből a Miranda mappájába a Skins mappát és az autoexec_sounds.ini fájlt. Rögvest fel is fog ugrani egy ablak, hogy engedélyezzük-e a beállítások módosítását. Nyomjunk igent, ezzel a hangok beállítódnak, de nem kerülnek engedélyezésre.
A bekapcsolásukhoz nyissuk meg a program főablakát, majd CTRL+SHIFT+o kombó, sounds, enable sounds, oké gomb. Ezt követően már fog adni hangokat a program.

Végszó


A program egyszerű csevegésekre nagyon jó. Viszont a hangklippeket, és egyes hangulatjeleket, játékokat, hívásokat és sok mást nem támogat, így kiváltani nem lehet vele a messenger.com-ot. Arra viszont nagyon jó, hogy ha valakivel érdembéli csevegést folytatnánk, akkor azt minden nehézség nélkül megtehessük, kb. úgy használható, mint régen a Windows Live Messenger...

Vannak benne még lehetőségek, például pittyen ha Facebook-értesítésünk jön (komment, csoportba jelentkezés stb), illetve nagyon széleskörű beállításokkal rendelkezik. Úgy gondolom viszont, hogy ennyit írni elég róla, akit tényleg érdekel, az itt írtak alapján el tudja kezdeni felfedezni mélyebben a programot.


Kulcsszavak

DeepComp lábrész