Október másodikán elérhetővé vált a Redstone 5 kódnevű, 17763.1 buildszámot viselő 1809-es Windows 10 a nagyközönségnek. A kiadást rengeteg tesztverzió előzte meg, vajon mennyire sikerült jót alkotni a Microsoft-nak?
Most megnézzük a gyakorlatban, mi változott a korábbi verzióhoz képest, amit tudok, gyakorlati példákkal is szemléltetek
Frissítés
A Microsoft visszavonta, majd november 13-án este, több mint egy hónapos várakozás után újra elérhetővé tette a verziót.
Az új build szám: 17763.134
telepítés
Telepítésnél még mindig érvényesek a
féléves tapasztalatos cikkben
leírtak. A telepítés menete nem igazán változott meg. Talán csak annyiban, hogy a hálózatválasztó részen nekem kicsit beakadt a telepítő, kb két percig csak azt mutatta, hogy arra kér, várjak. Nem tudom, hogy ez egyedi jelenség volt-e, de gyanítom, igen. Tehát ha várakozásra szólít, akkor várni kell, jóeséllyel nincs megfagyva, csak szeret töprengeni.
Értesítések
Ha kapunk egy értesítést azzal a jellemző dallamos hanggal, eddig a Windows+v kombóval rá tudtunk fókuszálni. Viszont az most már a vágólap előzményeit (lásd lenntebb) mutatja, így nem ugrik rá az értesítésre.
A megoldás a SHIFT+WIN+V kombó. Ez újra ránavigál az értesítésre. Ha nem olvasná, JAWS-zal INS+b kombó miután ráugrottunk.
Másik fontos infó a témában, hogy elvileg most már nem lesznek olyan értesítések amik felbukkannak, és eltűnnek nyom nélkül, tehát ha jól alakul minden, akkor most már minden látszani fog a műveletközpontban (WIN+a gomb)
Bluetooth-eszközök akkumulátorszintje
Ez a kiadás már elvileg meg tudja mutatni a csatlakoztatott bluetooth-eszköz akkumlátorának töltöttségi szintjét. Sajnos attól, hogy iPhone-nal megy valaminek a kijelzése, nem törvényszerű, hogy itt is menni fog, a hangszórómnál például a telefonon tökéletes a kijelzés, itt nem megy. Viszont elvileg úgy kell működnie, hogy az eszközlistában az eszköz mellé rakja a töltöttségi szintet.
Ha valakinek élesben sikerült tesztelni, tudassa velem, és berakom a cikkbe!
A Gépházba integrált hangbeállítások
Elvileg már minden a hangeszközöket érintő beállítást elvégezhetünk a gépházból. Azért a lehetőségek tárháza még igen csak szegényes a vezérlőpulthoz képest, illetve a lejátszott teszthang is egy hulladék, a Windows hibahangja, a régi vezpultos megoldásnál lehetett az oldalakat tesztelni, itt viszont már nincs ilyenre mód.
Windows Defender
A Windows Defender új neve Windows biztonság, amit a szokásos helyén találunk. A valósidejű védelem kikapcsolására szolgáló gomb használhatatlan, mindig visszakapcsolja, a cikk elején linkelt útmutatóban lévő Registry szerkesztős megoldás viszont agresszívebben és sikeresebben oldja meg a problémát.
Jegyzettömb
A jegyzettömb végre valahára támogatja a Linuxos sorvégződéseket. Nagyon pozitív, hogy amennyiben egy ilyen fájlt nyitunk meg szerkesztésre, a mentés után is megmaradnak a Linuxos törések (akár új tartalom beszúrása esetén is), így tehát nem kell végre a dos2unix eszközzel vacakolni ha pl. Debian-ra szerkesztünk konfigfájlt.
Fontos viszont, hogy új dokumentumnál továbbra is a Windows-os sortörésekkel dolgozik!
Energiagazdálkodás a vezérlőpulton
Az energiagazdálkodásnál a vezérlőpulton eddig se lehetett váltani a sémák között, ez most sincs másképp, de most már a fényerőt se lehet itt állítani.
energiaséma váltására, és a fényerő állítására használható a Mobil központ (WIN+X vagy jobbklikk a start gombon), majd mobilközpont.
Vágólap előzményei
Ebben a kiadásban jelent meg az a funkció, amivel a korábban a vágólapra másolt elemeket illeszthetjük be újra, illetve tekinthetjük át. NVDA-val rendben van, de a JAWS képernyőolvasót használók hiába nyomják meg a Windows+V kombót, csak az üres szöveget ismétli az ernyőolvasó.
Ha valakinek nem hiányzik ez a remek feature, akkor a gépház, rendszer, vágólap részen kikapcsolhatja.
Windows Update
Költözött a Windows Update kézbesítésoptimalizálás része, a gépház, frissítés és biztonság részen találjuk a Win Update alatt.
végszó
Ez a kiadás bár látványos újdonságokat nem hozott, de hibajavításokat annál inkább. Rengeteg apróbb bugot kijavítottak, és bár az új feature-ök listája igen szegényes, eddig ez a verzió tűnik a legjobbnak, itt az eddigi legkevesebb panasz a frissítésnél.
Persze mint mindenhol, itt is lehetnek problémák, de az talán általános érvényű tanács, hogy a rendszerpartícióról érdemes lementeni a fontos adatokat a lehető leggyakrabban, a frissítés előtt meg főleg.
Az új verzió telepíthető tisztán is (lásd cikk eleje), a Windows Update-en is érkezni fog egyszer (a terhelés elkerülése végedt hullámokban terítik), de a Media Creation Toollal a jelenlegi rendszert is fel lehet frissíteni.