A Microsoft folyamatosan dolgozik rajta, hogy a Windows 10 egyre jobb és jobb legyen.
A tavaly októberben kiadott, visszavont, majd újra publikált verziófrissítés óta is folyik a munka.
Az új kiadás a 19H1-es kódnevet kapta. A Microsoft szakít az eddigi RedStone-os elnevezésekkel, és a kiadás éve + félév megnevezést használja. Ezt a kiadást tehát az idei év első felében várhatjuk.
Fontosabb változások
Fenntartott terület
Ha kevés hely van a gépen, a Windows olykor-olykor azon is megpróbál frissíteni, ami sokszor a rendszer használhatatlanná válását okozza.
A Microsoft mostantól - alap esetben - néhány GB lemezterületet foglal le pluszban minden telepítésnél, hogy mindig legyen elég hely frissíteni. A lefoglalt hely egyes pletykák szerint 7 GB, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy ez meghajtófüggő.
Érdekes kérdés, hogy ez valóban elég lesz-e? Ugyanis volt már, hogy több helyre is szüksége volt 1-1 frissítésnek, így tehát akinél ki van centizve a hely, ott kétséges a megoldás valódi haszna.
Frissítések szüneteltetése a Home kiadásban, ikon az óra mellett és intelligens aktív órák
Most már nem kell Pro vagy nagyobb kiadás a szüneteltetéshez. A Gépház > Frissítés és biztonság > Windows Update részen az otthoni felhasználók is szüneteltethetnek, maximum 7 napra. Az időtartam lejárta, vagy kézi megszakítása után automatikus frissítés történik. A nagyobb kiadásokban nem változik a funkció, Pro esetében továbbra is 35 napra lehet szüneteltetni.
Kap továbbá a Windows Update egy ikont az óra mellé, ahol megjeleníti ha újraindításra vagy egyéb beavatkozásra van szükség. A funkció alap esetben inaktív, de a Gépház > Frissítés és biztonság > Windows Update > haladó beállítások részen engedélyezhető.
Az aktív órák is változik, lehetőség van automatikusra állítani, ekkor hozzáigazítja a szokásainkhoz azt az időtartamot, amikor nem lehet frissítés miatt automatikusan újraindulni.
További újítás, hogy a kiadásfrissítések telepítése már nem lesz kötelező, míg támogatott Windows 10 verziót használunk. Részletek itt
SandBox
A SandBox egyre népszerűbb. Egy fajta konténer, amiből nem igazán sebezhető az eredeti rendszerünk. Bezáráskor minden benne eszközölt változtatás elvész.
Az opcionálisan bekapcsolható szolgáltatás csak Pro vagy nagyobb kiadásokban érhető el, és jelenleg a nem túl szerencsés Windows tesztkörnyezet néven fut.
Szeparált Cortana és keresés
A Microsoft szétválasztja az asszisztenst és a keresőt. Cortanának új gombja lesz a tálcán, a kereső pedig tényleg kereső lesz. Tud majd keresni a programok, fájlok között és a weben.
Érdekes és megnyugtató adalék, hogy alapbeállításban a netes keresésnél - amit a Bing-gel végez -, igyekszik rejteni a rendszer a felnőtt tartalmakat.
A startmenüben lévő kereső is változik. Testreszabhatóbb lesz mint korábban, és ki fogja aknázni az indexelésben rejlő lehetőségeket. Az eddigi Gépházas beállítások és felhasználói mappák mellett most már bármilyen fájlra rá tud keresni, ami indexelve van.
Jelszó nélküli bejelentkezés
az opcionális funkció lényege, hogy jelszó használata helyett a Microsoft-fiók összekapcsolható egy mobillal, és annak segítségével lehet belépni. Meg persze pinkóddal.
További hibaelhárítási lehetőségek
Az új kiadás bővebb hibaelhárítási opciókat kap, illetve bizonyos problémákat alap esetben észlel, majd rákérdez, megpróbálhatja-e javítani.
Ez a Gépház > Adatvédelem > Diagnosztika & visszajelzés részen szabható testre.
Jegyzettömb frissítések
A konkurens rendszerek sortöréseinek támogatása után újabb izgalmas funkciókkal bővül a jegyzettömb. Tud már BOM nélküli UTF8-as kódolásban menteni (öröm a webfejlesztőknek), jelez ha nincs mentve a fájl amin dolgozunk, hasznos információkat jelenít meg az állapotsorban és hasznos új billentyűparancsokat kap.
Melyik alkalmazás használja a mikrofont?
Az értesítési területen (rendszertálca, az óra mellett) most már látható, ha egy vagy több alkalmazás használja a mikrofont. Ha egy, akkor a nevét is kiírja, ellenkező esetben csak a mikrofonhasználó appok számát.
Az ikonra kattintás után megnyílik a gépház > adatvédelem > mikrofon része, ahol szabályozható a hozzáférés (bár nem teljeskörű a hatása ahogy írja is), illetve láthatjuk, mely alkalmazások fülelnek.
A funkció a külső forrásból telepített Win32 alkalmazásokat is támogatja.
Egyéb újdonságok
- Sebesség fokozása: A Spectre által elvett sebességet igyekszik visszaadni az új kiadás.
Részletek - Fehér kinézet: A fekete mód mellett egy fehér móddal is előrukkol a Microsoft.
- Kevésbé zsúfolt startmenü: Végre a bugyuta játékok belekerülnek egy mappába, így az új menü egy oszlopból fog állni.
- További beépített alkalmazások törlése: Mégtöbb előtelepített apptól szabadulhatunk meg a Gépházon keresztül - már akinek a PowerShell-es megoldás nem felel meg
- Konzol újítások: A parancssor is jónéhány újítást kap. Lehetőségünk lesz például görgetni, és
sok mást - Értesítések rejtése teljes képernyőn: A fókuszsegéd fejlődött, ha például a böngészőben nyomunk egy F11-et, az értesítések alap esetben nem jelennek meg
- Fájlkezelő: A fájlkezelő támogatja a relatív dátumok megjelenítését (ma, tegnap). Ez az alapbeállítás, de visszaállítható az abszolút formátum.
- Banner a gépházban: A Microsoft fiók - ha van - beállításai, és a gyakori feladatok megjelennek a Gépház főoldalának tetején
- Gépház azonnali időszinkronizáció: A gépház dátum és idő részén lehetőség van azonnali szinkronizálásra ha nem jár jól a gép órája
- IP beállítások a gépházban: A vezérlőpult mellett most már a Gépházban is állíthatjuk az ethernet IP-beállításait.
Kevesek által ismert funkció, hogy minden Wi-Fi hálózathoz rendelhető külön IP-konfiguráció, remélhetőleg az ethernethez is fog érkezni ilyen lehetőség. - Windows biztonság: változik kicsit az előzmények rész, illetve megakadályozható a háttérből történő Defender-babrálás külső appok által
- Feladatkezelő alapértelmezett fül: A feladatkezelő beállításaiban kiválasztható, induláskor mely fül legyen aktív
- Emoji változások: Bekerült az Emoji12, illetve a japán Kaomoji támogatása
- További kinézetet érintő változások: Változik a belépési képernyő, néhány beállítás felülete a Gépházban és néhány apróság
Néhány újítás - például a startmenü változása - csak új telepítés vagy felhasználó létrehozása esetén érvényesül, hogy a megszokott dolgokat ne túrja szét.
Az új rendszer megjelenése május második felében várható.
forrás:
Microsoft Docs