A gép driverezése, meg eleve az oprendszer telepítése unalmas meló. Mondjuk akinek beüt közbe valami probléma (USB-k nem működnek, telepítési hibaüzenetek) az örömmel maradna inkább az unalomban.
Itt most a telepítés azon részét vesézzük ki, amikor a drivereket (illesztő vagy meghajtóprogramokat) telepítjük. Rengeteg elmés program van ezekre például a DriverPackSolution, és társai. A linkelt a legjobb jelenleg a felhozatalból, de ez is képes felpakolni driver frissesség figyelőket, hasonló elmés dolgokkal együtt. Ha a drivereket egyesével telepítjük simán setup.exe-k használatával, az lassabb, és szintén elég sok baromságot kaphatunk, például az Intel USB3.0 monitort. Ennek semmi értelme nincs, enélkül talán még gyorsabb is az USB, de legalább futkos a feladatkezelőben, és kiírja ha olyanja van hogy SuperSpeed USB3.0 port milyen jó lesz nekünk ha csatlakoztatjuk. Ez így is van, de ha nincs egyéb célunk akkor logikus a 3.0-ás portra érdemes kötni a kütyüket. Ha meg indokolt eset a 2.0 akkor senkit nem érdekelnek a felugró üzenetek.
No ennyi szövegelés után akkor nézzük a legjobb módszert. Ez pedig a driverfájlok eszközkezelős telepítése. Így garantáltan azt kapjuk amit kérünk. Nincsenek fölösleges toolbarok, segédprogramok és társaik. Kizárólag akkor kapunk ilyeneket, ha azok fontosnak tekinthetőek, például Intel HD Graphics, hangkártya. Komolyabb dedikált VGA terén nem tudom hogy áll ez a módszer, így ott lehet célszerűbb ha maradunk a kártya normál telepítőjénél.
Beszerzés:
Legtöbbször ezeket a fájlokat nem olyan egyszerű begyűjteni, sokszor utánuk kell járni alaposan...
Alább néhány beszerzési módszer:
1. A gyártó oldala:
A gép gyártójának weboldalán érdemes keresni DriverPack-ot a gépünkhöz.
Alább 2 gyártó csomagjai:
HP, a lista nem teljes, csak a felsőbbkategóriás darabokhoz érhetőek el az illesztők:
32 bit 64 bit
Saját tapasztalat több HP 2570P-vel van, de egyéb modelleken is működik a módszer.
Az archívumot kell kibontani, a telepítés menete később
Dell:
Dell
Kiemelten az árban magasabban lévő gépekhez... Az archívumot a WinRar bontja.
A többi gyártónál is találhatunk ilyet. Én most azokat raktam ide amikkel próbálkoztam már és be is vált. Ha valakinek van még linkje jöhet a fórumba és berakom:)
Viszont az nagyáltalánosságban igaz, hogy ilyen összerakott csomagokat csak a felsőbbkategóriás gépekhez fogunk találni. +1 ok az üzletire, vagy a használt üzletire:)
2. Driver kivadászása
Ez némileg nehezebb módszer, de nekem bevált.
Mint említettem a DriverPackSolution elég korrektül telepít drivereket, így a DRP-ből érdemes még kivadászni a driver fájlokat.
Ehhez a hw-azonosítóra lesz szükségünk az adott eszköztől.
Ezt az eszközkezelővel tudhatjuk meg (futtatásba devmgmt.msc).
Eztán a fanézetből keressük ki az ismeretlen eszközöket, és már mehet is a vadászat. Érdemes innen csak olyan drivereket kivakerálni, ami a gyártótól nincs meg. Mert bár alapesetben ezek jó driverek, de rengeteg idő egyesével összeszedegetni őket. Persze ha nincs más megoldás...
Az eszközön helyimenüt nyitva, majd a tulajdonságok részletek fülére lépve a hardverazonosítókra lesz szükség, az első sorra...
Erre kell rákeresni ezen az oldalon.
Ha simán beillesztve nincs találat, akkor érdemes a \ jelek mentén törölni, tehát utolsó szakaszt levágni \-sel együtt, aztán ezt addig amíg jó esetben nem lesz találat, vagy rossz esetben el nem fogy a szöveg. Utóbbi esetben az oldalon nincs driver, sajnos ilyenre is lehet példa.
Ha talált a kereső, akkor a Download Driver-re lesz szükségünk a megfelelő opr-nál. Ekkor egy .exe kiterjesztésű fájlt fogunk kapni, ezt kell átnevezni .zip-re, majd a driver mapát kivenni belőle, és kirakni valahova. Innen mehet majd az eszközkezelős telepítés.
3. UTOLSÓ megoldás
Ha az előbbi 2 nem segít, és a gyártó oldalán nincs semmiféle normális megoldás, akkor rákereshetünk a hardverazonosítóra Google-ön. Érdemes megbízható forrásból töltögetni a drivert, vagy ha a kereső megmondja milyen driver akkor azt megszerezni a gyártója oldaláról, vagy a gépünk gyártójának másik modell aloldaláról.
Telepítés gyakorlati menete:
Legyen a teljes driverkészlet a gépre másolva (ne pendrive, külső HDD stb)
Legyenek egy főmappán belül (pl. C:\driverek). Ez alapesetben igaz a drivercsomagokra, de ha valamit kézzel rakunk hozzá akkor csapjuk hozzá a többihez.
Ha van drivercsomag akkor első körben csak azzal dolgozzunk, a második és harmadik pont szerinti keresgélés akkor jöhet, ha maradt ismeretlen eszköz.
A telepítés menete:
Keressük ki a frissítendő eszközt, menüt rá, és illesztőprogram frissítése. Keressük ki azt a mappát (például C:\driverek), amibe letöltöttük azokat, majd az almappák figyelése mellett mehet a telepítés. Ne aggódjunk ha sok a driver. Az eszközkezelő okos, és kiválasztja amire szükség van.
Ezzel a módszerrel szaladjunk végig minden ismeretlen eszközön.
Ha a végére nem maradt ilyen, vagy a Google-keresés szerint elhanyagolható számunkra ami kimaradt, akkor gratulálok. Ha még maradt eszköz amivel nem tud elbánni az eszközkezelő, akkor jön a 2. pont, a Solutionos.
A telepítés menete a mappa kinyerése után ugyanaz mint a normál csomagoknál.
pár okosság:
Van olyan hogy akár az összes módszer csődöt mond. Ne essen senki kétségbe, ha valamit nem megy, jelezzétek a fórumon, vannak eszközök amiket igen nehéz előkeríteni. Ilyen a Renesas USB3.0-ás Expresscard-ja, nekem kb. fél órás keresgélés volt, mert kb. sehol nem találtam normális drivert hozzá. Végül persze meglett...
A Windows telepítésbe és driverezgetésbe csak az vágjon bele aki tudja hogy mit csinál. Lehetnek közben problémák. A Google-től és fórumoktól ne riadjon el senki:), gyakorlatilag elmondható hogy ha nem olyan gépet telepítünk amivel min. 2x volt már korábban dolgunk azonos opr-rel és driverekkel, akkor bármi megtörténhet, ez tapasztalat...
Ha a gépünkhöz nincs drivercsomag akkor kézzel vállogassuk össze a DRP-vel az ismeretlen drivereket. ez kicsit unalmas meló, de legalább monitorok, helperek nem települnek.
És végül: Felelősséget a leírtakért nem tudok vállalni, aki belevág az kizárólag saját döntésekkel dolgozzon, ezek csak tanácsok:)