Bejelentkezés





További lehetőségek

10 Windows trükk

DeepComp ekkor 2017-08-15 12:00:50

A legtöbb mindennapokban használt gépen a Microsoft Windows valamelyik verziója fut.

Most nézzünk pár mindennapokban hasznos okosságot, elsősorban Win7 rendszeren, igény szerint Win10-re is készítek leírást.

1. Hibernálás kikapcsolása


SSD-s gép esetében teljesen fölösleges szolgáltatás, rövid időre alvó állapot, hosszabbra pedig a kikapcsolás sokkal szerencsésebb. Továbbá ha kikapcsoljuk a hibernálást, a lemezen néhány GB szabad helyre is lecsaphatunk.
A parancs, amit a CMD-be kell írni (rendszergazdai jogosultsággal):
powercfg.exe /h off
ha visszakapcsolnánk
powercfg.exe /h on

2. Az átmeneti fájlok egy temp mappába helyezése


A gépen elég sok helyet foglalnak az ideiglenes fájlok. Ezek vagy törlődnek automatikusan, vagy nem. Azonban ha egy mappába rakjuk őket, akkor időnként csinálhatunk egy törlést, ez akár 500--600 MB szabad helyet is hozhat. Kárt nem teszünk vele, mert ami fontos az opr-nek vagy valamelyik programnak, úgy se engedi törölni.
A temp fájlok egy helyre gyűjtése:
vezérlőpult>rendszer>beállítások módosítása>Speciális fül>környezeti változók
Itt a felhasználói részen a TMP és a TEMP értékeit módosítsuk erre:
C:\temp
Majd a rendszerváltozóknál is csináljuk meg ugyanezt (de mást ne piszkáljunk!)
Eztán reboot, és az ideiglenes fájlok a C:\temp helyen lesznek, ami mappát időnként érdemes törölni.

3. Némi sebességnövekedés, az animációk kikapcsolásával


Az áttűnések, beúsztatások és hasonlók kevesebbet érnek mint egy normális sebességű gép.
vezérlőpult>rendszer>beállítások módosítása>Speciális fül>teljesítmény beállítások
Itt állítsuk a legjobb teljesítményre. Ezzel például áthelyezésnél, méretezésnél nem változik az ablak, csak egy vonal mutatja az új helyzetét.

4.CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGRE: A Windows update letiltása


Hetente egyszer érdemes frissítéseket keresni, amúgy a Win Update is elég erősen terheli a gépet. Nézzük hogy tilthatjuk le, hogy csak akkor dolgozzon, amikor nekünk is alkalmas!
futtatásba: services.msc
Majd a listából válasszuk a Windows Update-t, állítsuk le, majd a tulajdonságokban rakjuk tiltottra az indítás típusát.
Hetente egyszer érdemes kézire tenni, elindítani és naprakésszé tenni rendszerünket.

5. A parancssor ékezetkorrekciója


Ha a Jaws furán olvassa az ékezeteket:
Nyissunk egy CMD-t, üssünk ALT+space-t, majd az utasítást a tulajdonságokban és az alapértelmezésekben is hajtsuk végre:
A betűtípus fülön a betűtípust állítsuk Lucida Console-ra. Így parancs után, amit visszaad, jól fogja olvasni a Jaws, nem kell Jaws kurzorral bogarászni az ékezeteket. A betelő ablak problémáját ez nem oldja meg, akinek van rá ötlete, jelezze!

6. CSAK SAJÁT FELELŐSSÉGRE: Wi-Fi okosságok


Ha rosszalkodik a vezeték nélküli hálózat, az alábbiak segíthetnek. Ha nagyon elmászik a dolog, a driver újratelepítése visszaállítja az értékeket.
Lépjünk az eszközkezelőbe:
Futtatásba, devmgmt.msc
Ha nem használjuk, tiltsuk a Bluetooth-adaptert ha van a gépben.
A hálózati kártyáknál válasszuk ki a Wi-Fi-nket, majd a jobbgomb (helyimenü) megnyomása után tulajdonságok, speciális fül, és az alábbiakat kövessük. ezek lehet nem pontosan így vannak elnevezve, vagy nem mindegyik van meg minden kártyánál, észbentartva mit csinálsz, állíthatsz mást is, csak tudd visszaállítani, vagy a drivert újrahúzni:
Az alvó állapotokat és a felébresztési, tehermentesítési cuccokat tiltsuk
Bluetooth: Tiltsunk mindent ami bt-amp, vagy bluetooth, de tartsuk észben hogy ez öli a bt teljesítményét. Sajnos a bt és a 2.4 GHz Wi-Fi nem igazán szeretik egymást, vagy egyik vagy másik, a kettő együtt nem fog menni.
Ha ezek se segítenek, megpróbálhatjuk a csatornaszélességet 20 MHz-ra állítani.
Ha még mindig nem jó, régebbi vagy újabb driverrel érdemes próbálkozni, illetve a többi beállítással.
FIGYELEM! Meg fog szakadni a net az OK megnyomására, mert újraindul a Wi-Fi kártya.
Router oldalon a legjobb jelenleg a WPA/WPA2 PSK titkosítás, ezen belül hogy WPA vagy WPA2 legyen és AES vagy TKIP legyen automatikus, továbbá a csatornaszélesség legyen szintén automatikus, routerfüggő a pontos beállítás és elnevezés, de ha így van beállítva akkor a gép a neki legjobb módon fog működni. A közeljövőben lesz majd cikk az optimális Wi-Fi beállításokról is:)

7. A TouchPad tiltása:


Ez gépfüggő, ha Synaptics touchpad van a gépben, az a Synaptics alkalmazásával + driverével tiltható, de eddig úgy vettem észre hogy minden pad tiltható kis utánajárással. A teljes tapipad driver letörlést nem javaslom, ha szükség van rá igen vakerálós visszacsinálni, így ez csak utolsó megoldás legyen.

8. Nem látszik az USB-eszköz!


Ha ez egy pendrive, vagy HDD, és másik gép látja, és az eszközkezelő is, akkor a diskmgmt.msc-ben adjunk neki betűjelet. Keressük ki a listából, majd betűjel módosítása. Ritkán fordul elő, de igen bosszantó tud lenni.

9. A rendszertálca összes elemének mutatása


Vezérlőpulton keressünk rá az értesítési területre, majd az Értesítési terület ikonjainak testreszabását nyissuk meg, és jelöljük be az összes mutatását, majd OK gomb. Így a rendszertálcán mindig látni fogunk mindent.

10. Istenmód, avagy az összes beállítás:


Hozzunk létre egy mappát ilyen néven:
GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
Majd lépjünk bele! Sok érdekességre lehet itt bukkanni:)

Első körben ennyi, van még elég sok okosság, Google mindenki barátja, de ha van valami javaslat bedobom ide is. A gépet ezek bármelyike megcsinálása után célszerű újraindítani.
Jó állítgatást!


Kulcsszavak

DeepComp lábrész